Հայաստանի Բարձրագույն խմբի հաջորդ առաջնությունը կանցկացվի 3 շրջանով: Այս մասին հայտնում է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան: Նման որոշում է կայացվել այսօր՝ հուլիսի 16-ին, գործկոմի նիստի ընթացքում: Բացի այդ՝ սահմանվել է լեգեոներների թվի՝ նոր սահմանափակում: Եթե անցած՝ 2019-20, մրցաշրջանում սահմանափակումը միայն հայտացուցակի վրա էր. հայտացուցակում պետք է լիներ 7 հայ, ապա հաջորդում՝ 2020-21-ում, խաղերի հայտացուցակում պարտադիր կլինի Հայաստանում մարզված 9, իսկ խաղադաշտում միաժամանակ՝ 2 ֆուտբոլիստի առկայությունը: Ասօրվա գործկոմի նիստից հետո ֆեդերացիան արել է հետեւյալ հայտարարությունը.
«ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը ներկայացրեց Հայաստանի Բարձրագույն խմբի բոլոր ակումբների կողմից ստացված առաջարկները՝ Բարձրագույն խմբի 2020-2021 մրցաշրջանի ձեւաչափի եւ արտասահմանցի ֆուտբոլիստների թվի սահմանափակման վերաբերյալ: «Լոռի ՖԱ», «Շիրակ» եւ «Արարատ» ֆուտբոլային ակումբներն առաջարկել էին առաջնությունն անցկացնել 2 շրջանով՝ սկսելով օգոստոսին եւ ավարտելով դեկտեմբերին, որից հետո անցում կատարել գարուն-աշուն համակարգին: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ներկայումս տարվում են աշխատանքներ՝ ուղղված Պրոֆեսիոնալ լիգայի ստեղծմանը, որոշվեց առայժմ չանդրադառնալ այս ձեւաչափի քննարկմանը: Բոլոր ակումբների առաջարկներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
Քննարկումներից հետո ՀՖՖ գործադիր կոմիտեն միաձայն քվեարկեց առաջնության հետեւյալ ձեւաչափի օգտին. Հայաստանի Բարձրագույն խմբի հաջորդ՝ 2020-2021 մրցաշրջանի առաջնությունը մեկնարկում է օգոստոսի 14-ին՝ 10 թիմերի մասնակցությամբ: Թիմերն անցկացնելու են 3 շրջան՝ 27-ական հանդիպում: Երրորդ շրջանում դաշտի տիրոջ կարգավիճակը որոշելիս հաշվի են առնվելու առաջին երկու շրջանների արդյունքները: Մրցաշարային աղյուսակում այդ պահին 1-5-րդ հորիզոնականները զբաղեցնող 5 թիմերը սեփական հարկի տակ անցկացնելու են 5, իսկ 6-10-րդ հորիզոնականները զբաղեցնող թիմերը՝ 4 հանդիպում: ՀՖՖ գործադիր կոմիտեն կքննարկի՝ որ թիմը կդառնա Բարձրագույն խմբի 10-րդ մասնակիցը, երբ կկայանա ՀՖՖ Բողոքարկման կոմիտեի նիստը, որտեղ կքննարկվեն ՀՖՖ Կարգապահական կոմիտեի՝ հուլիսի 2-ին կայացած նիստի որոշումները:
2020-2021 մրցաշրջանից սկսած՝ Բարձրագույն խմբի առաջնությունում 10-րդ տեղ զբաղեցրած թիմը կլքի առաջնությունը՝ տեղափոխվելով Առաջին խումբ, իսկ Առաջին խմբի հաղթողը կտեղափոխվի Բարձրագույն խումբ:
Բարձրագույն խմբում 9-րդ հորիզոնականը զբաղեցրած ակումբն անցումային հանդիպում կանցկացնի Առաջին խմբում երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցրած ակումբի հետ:
Այնուհետեւ ՀՖՖ գործադիր կոմիտեի անդամները քննարկեցին Բարձրագույն եւ Առաջին խմբերի առաջնությունների հանդիպումների հայտացուցակներում արտասահմանցի ֆուտբոլիստների սահմանափակումներ մտցնելու հարցը: Հաշվի առնելով ակումբներից ստացված առաջարկները՝ ՀՖՖ գործկոմը միաձայն որոշեց, հաջորդ մրցաշրջանից սկսած, կիրառել հետեւյալ սահմանափակումները.
Բարձրագույն խմբում հայտացուցակում ընդգրկված 23 ֆուտբոլիստներից 9-ը պետք է լինեն Հայաստանում մարզված (այն ֆուտբոլիստներն են, ովքեր 15 տարեկանից մինչ 21 տարեկանը գրանցված են եղել ՀՀ տարածքում գրանցված որեւէ ակումբում կամ ակումբներում նվազագույնը 3 խաղաշրջան), կամ Հայաստանի ազգային/տարբեր տարիքային հավաքականների անդամներ: Խաղադաշտում միաժամանակ պետք է լինի Հայաստանում մարզված, կամ Հայաստանի ազգային/տարբեր տարիքային հավաքականների անդամ 2 ֆուտբոլիստ: Այս դրույթները խախտելու դեպքում թիմին գրանցվում է տեխնիկական պարտություն:
Որոշվեց հետագա նիստերի ընթացքում քննարկել 2021/2022 մրցաշրջանից սկսած՝ խաղադաշտում Հայաստանում մարզված մինչեւ 23 տարեկան, կամ Հայաստանի ազգային/տարբեր տարիքային հավաքականների անդամ 1 ֆուտբոլիստ ունենալու վերաբերյալ կետը:
Առաջին խմբի հաջորդ մրցաշրջանից սկսած՝ հայտացուցակում ընդգրկված 23 ֆուտբոլիստներից 15-ը պետք է լինեն Հայաստանում մարզված, կամ Հայաստանի ազգային/տարբեր տարիքային հավաքականների անդամներ, իսկ խաղադաշտում միաժամանակ պետք է լինի Հայաստանում մարզված, կամ Հայաստանի ազգային/տարբեր տարիքային հավաքականների անդամ 6 ֆուտբոլիստ: Այս դրույթները խախտելու դեպքում թիմին գրանցվում է տեխնիկական պարտություն:
ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը ՀՖՖ գործկոմի անդամներին տեղեկացրեց, որ, COVID-19-ի համաճարակի հետ կապված, ՖԻՖԱ-ի կողմից ՀՖՖ-ին տրամադրվելու է դրամաշնորհ: Առաջարկվեց գումարի մի մասն օգտագործել՝ Հայաստանի Բարձրագույն եւ Առաջին խմբերի ակումբներին Հայաստանի առաջնության մասնակցության համար նախատեսված մուտքավճարից ազատելու համար: ՀՖՖ գործկոմը հավանության արժանացրեց այդ առաջարկը եւ միաձայն քվեարկեց դրա օգտին:
Օրակարգի վերջին հարցը ՀՖՖ Ֆուտբոլիստների կարգավիճակի եւ տեղափոխության կանոնակարգում մարզումային փոխհատուցմանն ու մարզումային կարգերին առնչվող փոփոխություններն էր: ՀՖՖ գործկոմը միաձայն քվեարկեց մարզումային փոխհատուցման նոր սանդղակի, ինչպես նաեւ հայկական ակումբների նոր կարգերի հաստատման օգտին»,- նշված է հայտարարության մեջ:
ՀՀ ֆուտբոլի Բարձրագույն խմբի առաջնության 2019-20 մրցաշրջանն ավարտվեց հուլիսի 14-ին: 2-րդ տարին անընդմեջ չեմպիոն դարձավ «Արարատ-Արմենիան»: Առաջին խմբի առաջնությունը դադարեցվեց պայմանավորված խաղերի պատճառով: