Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանն այսօր երկու որոշում է ստորագրել՝ դադարեցնելով Սնանկության դատարանի դատավորներ Արա Կուբանյանի եւ Գեւորգ Նարինյանի լիազորությունները:
Այս մասին տեղեկանում ենք ԲԴԽ պաշտոնական կայքից:
Որոշումների մեջ, մասնավորպես, ասված է.
Հիմք ընդունելով «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 94-րդ հոդվածի 1-ին մասը, 165-րդ հոդվածի 1-ին մասը` Բարձրագույն դատական խորհուրդը
Ո Ր Ո Շ ՈՒ Մ Է
Սնանկության դատարանի դատավոր Արա Կուբանյանի լիազորությունները կասեցնել՝ մինչև վերջինիս նկատմամբ հարուցված քրեական գործով վարույթի ավարտը:
Սնանկության դատարանի դատավոր Գևորգ Նարինյանի լիազորությունները կասեցնել՝ մինչև վերջինիս նկատմամբ հարուցված քրեական գործով վարույթի ավարտը:
Նշենք, որ Դատական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքի 165-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու կամ նրան ազատությունից զրկելու կապակցությամբ դատավորի լիազորությունները կասեցվում են Բարձրագույն դատական խորհրդի որոշմամբ մինչև քրեական գործով վարույթի ավարտը:
Հիշեցնենք՝ Կուբանյանն ու Նարինյանը մեղադրյալ են պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, նշված չարաշահումներին հանցակցելու, պաշտոնեական կեղծիքի, ապօրինի հարստացման, հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելու, հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի շրջանակում: Նարինյանը երեկ կալանավորվեց, իսկ Կուբանյանին կալանավորելու միջնորդությունը դատարանը մերժեց: Նրանք առաջադրված մեղադրանքները չեն ընդունում:
Ավելի վաղ ԲԴԽ-ն բավարարել էր գլխավոր դատախազի միջնորդությունները եւ տվել համաձայնություն՝ Սնանկության դատարանի վերոնշյալ դատավորների նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ:
Քրեական գործի վերաբերյալ ԱԱԾ հաղորդագրությունը՝ այստեղ: