Քիչ առաջ ՀՀ Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ 100 կողմ ձայնով ընդունեց «Սահմանամերձ համայնքներին սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որով ևս 3 տարով երկարաձգվում է օրենքի գործողության ժամկետը:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը, որը նույն խմբակցության պատգամավոր Սիփան Փաշինյանի հետ համատեղ էր մշակել նախագիծը, ասաց, որ օրենքի նախագիծը առաջինից երկրորդ ընթերցում մեկ փոփոխության է ենթարկվել: Մասնավորապես՝ ավելացել էր դրույթ, որի համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքից իրականացված ռազմական կամ ահաբեկչական գործողությունների հետեւանքով օթեւանին հասցված այն նյութական վնասները, որոնք չեն հանգեցրել օթեւանից զրկվելու դեպքերին, ինչպես նաեւ վերոնշյալ գործողությունների հետեւանքով գյուղատնտեսական կենդանիներին հասցված նյութական վնասները ենթակա են փոխհատուցման ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին։
Օրենքի այս նախագծով նաեւ, եթե անձը նույն գործողությունների պատճառով ձեռք է բերում առաջին, երկրորդ կամ երրորդ խմբի հաշմանդամության, տրամադրվում է նաեւ միանվագ գումարային աջակցություն համապատասխանաբար 3.000.000, 2.000.000 եւ 1.000.000 դրամ։ Իսկ զոհված քաղաքացիների ընտանիքներին տրամադրվում է միանվագ գումարային հատուցում՝ 5.000.000 դրամ:
Ամիսներ առաջ օրենքի այս նախագիծը դրվեց շրջանառության մեջ՝ եւս 3 տարով երկարաձգելու համար սահմանամերձ բնակավայրերին սոցիալական աջակցություն տրամադրելու մասին օրենքը։
Օրենքով հնարավորություն էր տրվում սահմանապահ տարածքների բնակիչներին պետությունից ստանալ որոշակի աջակցություն՝ հաշվի առնելով նաեւ այն հանգամանքը, որ այդ բնակավայրերում ապրող քաղաքացիները, ցավոք սրտի, ամեն օր վտանգում են իրենց գույքը, կյանքը, առողջությունը՝ կապված հակառակորդի դրսեւորած վայրագությունների հետ:
Հավելենք նաեւ, որ օրենքի այս նախագիծը շրջանառության մեջ էր դրվել Հուլիսյան մարտերից հետո, սակայն, պատգամավորի փոխանցմամբ, քննարկումները եղել են շատ ավելի վաղ, ուստի որեւէ կապ չունեն դեպքերի հետ։ Իսկ երկրորդ ընթերցմամբ փոփոխությունը հավանաբար կապված է արդեն ներկայում տիրող իրավիճակի հետ։