«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը Ազգային ժողովում վարչապետին հարց ուղղելիս նախ թվեց նրա հրաժարականը պահանջողներին:
«Ձեր հրաժարականն են պահանջել ԱԺ ընդդիմադիր 2 խմբակցությունները, ՀՀ 1-ին նախագահը, 2-րդ նախագահը, 3-րդ նախագահը, 4-րդ նախագահը, Ամենայն հայոց կաթողիկոսը, Կիլիկիո կաթողիկոսը, ամենակարեւոր մարզերի ամենակարեւոր քաղաքների քաղաքապետներ, այլ քաղաքների քաղաքապետներ, ԵՊՀ գիտական մարմինը, տարբեր հասարակական-քաղաքական գործիչներ, քաղաքական ուժեր, մշակույթի գործիչներ»,- ասաց Մարուքյանը՝ հետաքրքրվելով, թե ինչո՞ւ է Փաշինյանն ասում, որ ժողովուրդը պետք է իր կարծիքն անձամբ ասի, մի՞թե նշվածներից որեւէ մեկը ժողովրդի որեւէ սեգմենտ չի ներկայացնում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսպես արձագանքեց. «Տեսեք, հարցը հետեւյալի մեջ է, ես էլի պիտի հղում անեմ ժողովրդին, որովհետեւ շատ կարեւոր է ընդգծել մի հանգամանք, որ իսկ ինչո՞ւ այդ թվում խորհրդարանական ուժերը, այդ թվում՝ դուք չեք պահանջում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, իսկ ինչո՞ւ այդ քաղաքական ուժերը եւ էլիտայի ներկայացուցիչները անընդհատ առաջարկում են սցենարներ, որի նպատակը մեկն է՝ ժողովրդին դուրս թողնել պրոցեսից, ընդ որում՝ անվերադարձ:
Տեսեք՝ ինչ են առաջարկում ձեր նշած ուժերը, առաջարկում են Հայաստանում ստեղծել անիշխանություն կամ խամաճիկային իշխանություն: Ներողություն այս բառի համար, բայց այլ բառ չեմ գտնում: Ինչո՞ւ առաջարկում են վարչապետի թեկնածու, որը չունի ժողովրդի աջակցությունը, որը չունի հենարան խորհրդարանում եւ որը չունի նույնիսկ հեռանկար՝ արժանանալու ժողովրդի աջակցությանը, որովհետեւ պայման է դրվում, որ այդ թեկնածուն պետք է ընտրություններին չմասնակցի ընդհանրապես: Հետեւաբար, այս պայմաններում եթե տեղի ունենա փոփոխություն, եւ նշանակվի այդպիսի վարչապետ, որը չունի ոչ մի հենարան, լեգիտիմության ոչ մի աղբյուր, ո՞ւմ է պատկանելու այդ դեպքում իշխանությունը: Իհարկե, պատկանելու է այն ուժերին, որոնք նրան բերել են այդ կարգավիճակին են հասցրել»:
Ըստ Փաշինյանի՝ առաջիկա 1 տարվա ընթացքում, որից հետո միայն ընդդիմությունը պատրաստվում է ընտրություններ անցկացնել, վերականգնվելու են ընտրակեղծարարության բոլոր հնարավոր մեխանիզմները, որպեսզի Հայաստանը կրկին վերադարձվի ընտրակեղծարարության փուլ:
«էդ մարդկանց 90 տոկոսը կամ 100 տոկոսը, ովքեր էսօր հրաժարականը պահանջում են, դրանք էն մարդիկ են, որ 2018-ի հունիսից արդեն հրաժարական էին պահանջում: Նրանց մի մասը ներքուստ էր պահանջում, մյուս մասը՝ հրապարակային: Հիմա ուղղակի առիթ էր, որ այդ պահանջը բարձրաձայնվի»,- նկատեց Փաշինյանը:
Էդմոն Մարուքյանն արձագանքելով ասաց, որ կոնկրետ իր ղեկավարած ուժը սեփական թեկնածու է առաջադրում, ոչ մեկի խամաճիկը չեն եղել, չեն էլ լինելու, ավելին՝ կարող են ընտրություններ կազմակերպել՝ դրանից առաջ զինաթափելով բոլոր նրանց, ովքեր զինված են, այդ թվում՝ վարչապետի կողմնակիցներին:
Փաշինյանը պատասխանեց, որ ինքը խոսեց բոլոր ուժերի մասին ընդհանրական, քանի որ Մարուքյանն ինքն էլ բոլորին թվելով էր սկսել հարցը:
«Մենք զինված կողմնակիցներ չունենք, ես ուզում եմ արձանագրել նաեւ, որ զինված խմբերը կզինաթափվեն եւ զինաթափվում են»,- եզրափակեց վարչապետը՝ ընդգծելով, որ իրենք կազմակերպել են եւ ի վիճակի են կազմակերպել ազատ ընտրություններ: