Գեղամ Գևորգյանը 2019 թ-ի հունվարի 22-ին Փաշինյանի հրամանով նշանակվել էր գյուղնախարարի առաջին տեղակալ ու նախարարի պաշտոնակատար:
Այս մասին, այսօր Մոսկվայում ԵՏՄ մրցակցային մարմինների ղեկավարների նիստում հայտարարել է ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
Ամենօրյա կտրվածքով մենք տնտեսվարողներից տեղեկություններ ենք ստանում, մասնավորապես ներմուծման ծավալների վերաբերյալ, ձեռք բերման եւ վաճառքի գների վերաբերյալ:
ՏՄՊՊՀ նախագահի խոսքով՝ հանձնաժողովը հատուկ ուշադրություն չի դարձնում այս ոլորտին, քանի որ բազմաթիվ մանրածախ վաճառողներ կան ոլորտում:
«Շուկայում գերիշխող դիրք ունեցող Ալեքս Հոլդինգ ընկերությունը եւս մյուսների նման ներկրումներ է իրականացնում եւ մյուսների հետ մրցակցում է»:
Հարցին՝ հեղափոխությունից հետո փոխվե՞լ է, Շաբոյանն ասաց. «Ես նույն աշխարհայացքով շարունակում եմ աշխատել»:
«Մենք ոչ միայն կոտրեցինք այդ կարծրատիպը, այլև պետության թիվ 1 ամբիոնից հնչեցրինք ճշմարտություններ, որոնք շատ երկար ժամանակ միայն շշուկներով կարող էին լսվել ԱԺ միջանցքներում»:
Արտակ Շաբոյանի առաջարկը հավանության է արժանացել գործընկեր կառույցների ղեկավարների կողմից, ովքեր պատրաստակամություն են հայտնել առաջիկայում միջոցներ ձեռնարկել՝ խնդրի կարգավորման ուղղությամբ:
Իրական մրցակցության հաստատման պարագայում Սերժ Սարգսյանի հովանավորյալ «տնտեսվարողները» ժամանակի ընթացքում ուղղակի դուրս կշպրտվեն շուկաներից, քանի որ սովոր չեն մրցակցության պայմաններում «աշխատել»:
ՀՀ ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի դիմումի հիման վրա ՏՄՊՊՀ-ում վարչական վարույթ է հարուցվել։ Այս մասին հայտնում են Ելք դաշինքի մամուլի ծառայությունից:
Ըստ որոշ հաշվարկների, հեղուկ վառելիքի ներկրման շղթայից «Ռոսնեֆտ Արմենիային» հանելու դեպքում բենզինը ու դիզվառելիքը կէժանանա 60-80 դրամով:
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի մոնիթորինգի համաձայն՝ մայրաքաղաքի որոշ բենզալցակայաններում 10 դրամով բարձրացել է բենզինի գինը:
Հայաստանում գների բարձրացումները միջազգային շուկայի գներով պայմանավորելը հեշտ է բայց նաեւ՝ անհեռանկար: Նման դեպքերում միշտ հայտնվում է մեր սիրելի «կինդեր սյուրպրիզը»՝ Սամվել Ալեքսանյանը՝ յուր շաքարով
Հետաքրքիր է, թե ՏՄՊՊՀ-ն եւ նրա նախագահը տնտեսագիտական այդ ո՞ր բանաձեւով են առաջնորդվում այս աղաղակող փաստի նկատմամբ այդքան նախանձելի անտարբերություն ցուցաբերելիս:
Ստացվում է, որ 32 տոկոս թանկանալուց հետո Վրաստանում բենզինը 50 դրամով էժան է, քան Հայաստանում: ՏՄՊՊՀ-ն ճիշտ կաներ այս օրինակը չբերեր, ու նորից չնյարդայնացներ մարդկանց:
Ռեգուլյար տեսակի 1 լիտր բենզինի մանրածախ վաճառքի գինը բարձրացել է 30 դրամով՝ կազմելով 360 դրամ:
Ռուսաստանում, որտեղից հիմնականում ներկրվում է Հայաստանում վաճառվող բենզինը, վերջին օրերին բենզինի գինը բարձրացել է ընդամենը 0.3 տոկոսով կամ 1 դրամով:
Մենք համոզված ենք մեր ճշմարտացիության մեջ, համոզված ենք, որ հաջողություն կունենանք, որովհետեւ շարժվել ենք օրենքի տառով: Եթե հանձնաժողովը չի բավարարի մեր բողոքը՝ կդիմենք դատարան:
Մենք ստիպված էինք գնալ այդ ռիսկին, որովհետեւ մեր շահութաբերությունը խիստ նվազել էր: Պարզ չի՞, որ մրցակցային շուկայում շատ վտանգավոր, դժվար ընդունվող որոշում է գին բարձրացնելը:
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պետական պաշտպանության հանձնաժողովը սկսել է ուսումնասիրել Հայաստանի շաքարավազի շուկան: