Բաղանիսն ու Կոթին գնդակոծվել են 3 ժամ. Սարգսյանի այցից հետո բնակիչները սպասում էին դրան
Տավուշի մարզի Կոթի եւ Բաղանիս համայնքներում կեսգիշերից հետո խաղաղ է եղել: Հակառակորդն այս գյուղերի ուղղությամբ հրաձգային զենքերից երեկ կրակել է 1.5-3 ժամ տեւողությամբ:
«Կրակոցները եղել են երեկոյան` ժամը 9-ից մինչեւ կեսգիշեր: Կեսգիշերին մոտ արդեն համեմատաբար քչացան ու դադարեցին»,- մեր զրույցում ասաց Կոթիի համայնքապետ Ֆելիքս Մելիքյանը` հավելելով, որ ցավոք, նման կարգի կրակոցներն իրենց համար արդեն դարձել են սովորական:
Կրակոցների ժամանակ բնակիչները չեն լքել տները, պարզապես պատսպարվել են դրանց առավել ապահով հատվածներում, նկուղներում:
«Այդ ինտենսիվությամբ կրակոցների դեպքում հիմնականում յուրաքանչյուրը իր բնակարանի առավել ապահով հատված է տեղափոխվում: Այդ պահին անիմաստ է փողոց դուրս գալը կամ այլ տեղ գնալը»,- փոխանցեց Ֆելիքս Մելիքյանը:
Օրեր առաջ Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այցով մեկնել էր Տավուշ: Մարզի բնակիչների շրջանում կարծիք կար, որ դրան հետեւելու են սահմանամերձ համայնքների գնդակոծությունները:
Կոթիի գյուղապետն այդպիսի օրինաչափություն չի նկատել: «Չգիտեմ` ինչ կապ են գտնում դրա հետ, բայց սրանից տասը-տասնհինգ օր առաջ նման այց չկար, իսկ կրակոցներ կային: Շատ ավելի վաղ էլի կրակոցներ կային: Որեւէ այց չի եղել այդ ընթացքում: Հակառակորդը փորձում է իր մտածածի ձեւով որեւէ կերպ ազդել, բայց իրականում այդ ամեն ինչը, ի վերջո, անդրադառնում է իրենց ե´ւ բնակչության, ե´ւ զինծառայողների վրա»,- կարծիք հայտնեց սահմանամերձ համայնքի ղեկավարը:
Ինչ վերաբերում է Կոթիից 10-12 կմ հեռավորության վրա գտնվող Բաղանիսին, այստեղ կրակոցները համեմատաբար կարճատեւ են եղել:
«Դրանք ժամը 22:30-ից մինչեւ 24:00-ն էին: Երկրաշարժից անմիջապես հետո, այդպես ասեմ, որպեսզի ավելի պատկերավոր լինի: Գնդակոծությունների հետեւանքով մարդկային վնասներ, կորուստներ չունեցանք: Սա այս պահին մեզ համար ամենակարեւորն է»,- տեղեկացրեց Բաղանիսի համայնքապետ Նարեկ Սահակյանը:
Գիշերն այստեղ խաղաղ է անցել, միջպետական ճանապարհը չի փակվել, գյուղը վերադարձել է իր առօրյա կյանքին: Մեր զրուցակիցն ընդգծեց, որ այդ լարված շրջանում գյուղի բնակիչներից ոչ մեկը դուրս չի եկել, երեխային ապահով վայր չի տեղափոխել:
Նրա տեղեկացմամբ, երեկվա չափ երկարատեւ կրակոցներ վերջին անգամ գրանցվել են ապրիլի 28-ին:
«Սովորաբար կրակոցները որեւէ բանի հետ չենք կապում, որովհետեւ հակառակորդի մոտ արդեն դարձել է բնավորության գիծ: Դե, հիմա կրակում են, էլի, որովհետեւ ընդհանուր բանակցային գործընթացից դժգոհ են, որն այդպես են արտահայտում: Կամ էլ` հակառակորդի մոտ կարգապահություն չկա, վերահսկողություն չկա, երբ ուզում են, կրակում են, երբ ուզում են, չեն կրակում»,- նշեց Նարեկ Սահակյանը: