Օպերայում ասուլիս էին հրավիրել՝ ասելու,որ «Գայանե» բալետի տապալման մասին նոր ասելիք չունեն
Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում դեռ չգիտեն՝ ինչու է տապալվել «Գայանե» բալետը: Երեկ՝ հունիսի 8-ին, այն չի կայացել, որովհետեւ ներկայացման մեջ ներգրավված 80-90 երաժիշտները բեմ չեն բարձրացել: Այսօր թատրոնի ղեկավարության կողմից հրավիրված մամուլի ասուլիսին ընթացքում տնօրենի 1-ին տեղակալ Կարինե Կիրակոսյանն ասաց այն, ինչ մամուլում արդեն կար եւ ավելացրեց, որ ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանի մասնակցությամբ անցկացված ժողովի ժամանակ ոչինչ չի պարզվել:
«Այսօր այդ առիթով տեղի է ունեցել մեր ողջ անձնակազմի ժողովը, որին մասնակցել են նաեւ նախարար Ամիրյանը եւ փոխնախարարները: Ժողովը վարում էր պարոն Ամիրյանը: Նա խնդրեց, որ ոտքի կանգնեն կազմակերպիչները եւ անկեղծ ասեն՝ ինչի համար են կազմակերպել եւ որոնք են իրենց պահանջները: Ե՛վ նվագախումբն էր ներկա, ե՛ւ վարչական մասի աշխատակիցները, ներկաներից ոչ ոք ոտքի չկանգնեց»,- պատմեց Կարինե Կիրակոսյանը:
Ներկայացման խափանումից հետո խոսակցություններ էին տարածվել, թե կազմակերպիչները վարչական կազմի այն աշխատակիցներն են, որոնց հաստիքները կրճատվել են: Թատրոնի աշխատանքի արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով՝ 583 աշխատակցից ազատվել է 10 վարչական աշխատող, այդ թվում՝ տնօրենի 3-ը տեղակալ: Նրանց մասնակցությունը տեղի ունեցածում Կարինե Կիրակոսյանը ոչ հաստատեց, ոչ էլ հերքեց: Նշեց, որ իրենք պետք է սպասեն տեղի ունեցածի մասնակիցների բացատրագրերին:
«Ես բոլոր հարցերին սպառիչ չեմ կարող պատասխանել, քանի դեռ բոլորը չեն տվել իրենց բացատրությունները: Բոլորը բացատրությունները կներկայացնեն, արդյունքների մասին մենք, անպայման, ձեզ կտեղեկացնենք»,- ասաց նա:
Կարինե Կիրակոսյանը նշեց նաեւ, որ այսօրվա ժողովի ժամանակ ասվել է, որ մեղավորները կկրեն իրենց արարքի հետեւանքները: Նրանք կպատժվեն աշխատանքային օրենսգրքի համաձայն:
Երեկ երեկոյան ներկայացումը դիտելու էր եկել 1100-ից ավելի մարդ՝ ոչ միայն տեղացիներ, այլեւ զբոսաշրջիկներ: Նրանք կարող են ետ վերադարձնել տոմսերը եւ ստանալ իրենց գումարը:
Այսօր՝ ՀՀ ԱԺ, վաղը «Արմյանսկիյ օբլըստի» ինչ-որ «գարադսկոյ դումայի պատգամավոր կլինեն․Ալեքսանյանը՝ ընդդիմությանը մասին