ՌԴ-ն ծրագրում է 2019-ի հուլիսից մատնահետք վերցնել երկիր մտնող բոլոր արտասահմանցիներից
ՌԴ ներքին գործերի նախարարությունը ծրագրում է 2019-ի հուլիսի 1-ից լուսանկարել եւ մատնահետք վերցնել բոլոր այն արտասահմանցիներից, որոնք նախատեսում են երկրի տարածքում մնալ 1 ամսից ավելի, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ֆեդերալ օրենքի նախագիծը նպատակ ունի կատարելագործել օտարերկրյա քաղաքացիների ժամանակավոր կացության պատշաճ վերահսկողության մեխանիզմը: Խոսքը, մասնավորապես, այն քաղաքացիների մասին է, որոնք Ռուսաստան կժամանեն այն երկրներից, որոնց հետ վիզայի ռեժիմ չի գործում»,- հայտնել են ՌԴ ՆԳՆ-ում:
Օրենքի նախագիծն առայժմ մշակման փուլում է:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ 2017-ի հուլիսին ՌԴ ՆԳՆ-ն պետդումայում քննարկման է դրել օրինագիծ, որով ՌԴ տարածք մտնող բոլոր արտասահմանցիները պետք է մատնահետք հանձնեն, լուսանկարվեն:
Մինչ այժմ Ռուսաստանում դակտիլոսկոպիայի էին ենթարկվում միայն աշխատանքի թույլտվություն ստանալու դիմում ներկայացրած օտարերկրացիները: