ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Մարալիկում մասնակցեց ներդրումային հերթական ծրագրի մեկնարկին: Կտրվող կարմիր ժապավենն ազդարարեց Մարալիկի բամբակամանվածքային ֆաբրիկայի վերագործարկման մասին:«Արթիկ» անունն ունեցող Մարալիկի բամբակամանվածքային ֆաբրիկայի համասեփականատերերը «Ֆրանկ Մյուլլեր» շվեյցարական ընկերության հիմնադիր Վարդան Սրմաքեշն ու գործարար Գեւորգ Գասպարյանն են:
Ֆաբրիկան արտադրելու է բամբակյա և կիսաբամբակյա թելեր: Այստեղ նաեւ գործելու է կտորների թափոնների վերամշակման հոսքագիծ, որի արդյունքում լուծվելու է տեքստիլ արտադրության թափոնների հարցն ամբողջ Հայաստանում։ Տնօրեն Գեւորգ Գասպարյանն ասաց, նորաբաց ֆաբրիկան իր շուրջն է համախմբելու ամբողջ տեքստիլ արդյունաբերությունը: Մարալիկում բամբակամանվածքային գործարանի արտադրանքը կմատակարարվի «Տավուշ ձեռնոց» ընկերությանը, որը տարիներ շարունակ հումքը ներմուծում է արտերկրից: «Մենք վերջապես կազատվենք արտերկրի կախվածությունից: Այն վալյուտան, որը վճարվում է ուրիշ երկրի արտադրանք ձեռք բերելու համար, այսօր կմնա Մարալիկում: Մենք ոչ թե թելն ենք արտահանելու, այլ վերջում ձեռնոցն է արտահանվելու, որի համար հումք է ծառայել հենց մեր թելը: Մեր հիմնական շուկան Հայաստանն ու Ռուսաստանն են»:
Որտեղի՞ց հումք: Ֆաբրիկայի տնօրենն ասաց, դա ինչ-որ առումով խնդիր է: Նախորդ տարի Վարդան Սրմաքեշի օգնությամբ փորձել են բամբակի արտադրություն ունենալ Մասիսում, որը ձախողվել է: Այս տարվա համար նոր ծրագիր կա: «Էս տարի պարոն Ծառուկյանն է սկսել բամբակի արտադրությամբ զբաղվել: Եթե մենք կարողանանք Հայաստանում բամբակ ստանալ, կլուծվի նաեւ հումքի խնդիրը: Հիմա մենք հումք ենք ներկրում Թուրքմենիայից, Ուզբեկստանից»:
13 մլն ԱՄՆ դոլար արժեցող ներդրումային ծրագրից արդեն 4 մլն դոլարից ավելին ներդրված է: Ընկերությունը ՀՀ կառավարությունից 13 մլն-ի ներդրման արտոնություն ունի նաեւ:
Մարալիկի բամբակամանվածքային ֆաբրիկայում միջին աշխատավարձը կկազմի 297.000դրամ։ Պետությունը ոչ թե գործազուրկի, այլ աշխատողների խնդիր ունի,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց ֆաբրիկայի տնօրենը: Ըստ նրա, այն մարդիկ, ովքեր տիրապետում են այս մասնագիտությանը, վերջին անգամ աշխատել են 30 տարի առաջ: «Արդեն տարիքով մարդիկ են, եւ անպայման պետք է, որ արհեստավորների նոր սերունդ ունենանք: Իսկ դրա համար էլ պետք է, որ սիրեն էս մասնագիտությունը: Հիմա մենք մասնագետի խնդիր ունենք: Սովետական շրջանում այս գործարանում 54 հաշվապահ է աշխատել, բայց հիմա մենք տարրածքի 1.5 տոկոսն ենք օգտագործել, սակայն արտադրում ենք խորհրդային տարիների արտադրության ծավալի չափին: Տեխնոլոգիաներ են փոխվել, նորի սարքեր են ձեռք բերվել»,-ասաց Գեւորգ Գասպարյանը:
Ընկերությունը ներկա պահին ունի 41 աշխատակից, որոնք վերապատրաստվել են հրավիրյալ մասնագետների օգնությամբ։ Ծրագրի առաջին փուլով, սակայն, նախատեսվում է ունենալ մինչև 150 աշխատակից։ Բացի բամբակյա և կիսաբամբակյա թելերից, ֆաբրիկայում առաջիկայում կարտադրվեն նաեւ բժշկական բամբակյա պարագաներ: Երբ հաստոցները տեղ հասնեն, նոր աշխատատեղերը կբացվեն:
Առաջին փուլով ամսական թողարկվելու է 380 տոննա թել, որը կիրառություն ունի բամբակյա պարանների, բրեզենտների, ձեռնոցների, գուլպաների և խավավոր սրբիչների արտադրության մեջ։ Ընկերությունը նախատեսում է առաջիկա 1 տարվա ընթացքում ավարտին հասցնել 13 մլն ԱՄՆ դոլար ներդրումային ծրագիրը, որի արդյունքում տարեկան Հայաստանի հագուստի ծավալը կավելանա շուրջ 9 մլն դոլարով կամ 19 տոկոսով։