Այսօր Արցախը նշում է Անկախության 28-րդ տարեդարձը
1991թ. սեպտեմբերի 2-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցավ պատգամավորների մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհրդի համատեղ նստաշրջան, ուր ընդունվեց «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին» հռչակագիր։
Նույն թվականի դեկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցավ հանրաքվե, որը հաստատեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը։ Այդ օրը ԼՂՀ բնակչության 99 տոկոսը քվեարկեց հօգուտ անկախության:
Այսօր Ստեփանակերտում Անկախության տոնի առթիվ նախատեսված են տոնական միջոցառումներ, այդ թվում Ստեփանակերտի Վերածնունդ հրապարակում, ժամը 11:30-ից 14:00-ն կազմակերպվելու է ռազմական տեխնիկայի և սպառազինության ցուցահանդես, որի ժամանակ ներկայացվելու են նաև սեփական արտադրության նոր զինանմուշների ցուցադրություն:
«Վերածննդի» հրապարակում բացազատվելու է դաշտային խոհանոց՝ համերկրացիներին և հյուրերին հնարավորություն ընձեռելով համտեսել զինվորական ճաշ:
Արցախի Անկախության 28-րդ տարեդարձի առթիվ Facebook-յան իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը.
«Այսօր Սովետական Ադրբեջանից Արցախի անկախության հռչակման օրն է: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Փառք Արցախի հերոսական ժողովրդին: Փառք միասնական եւ հաղթանակած հայ ժողովրդին»,- գրել է վարչապետը: