Այսօր ՀՀ կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ քաղաքացիական ավիացիայի համար կարեւոր իրադարձություն է եղել, եւ Եվրոպայի ամենամեծ ավիացիոն ընկերությունը աշխատելու է Հայաստանում:
Վարչապետը նշեց՝ ստացվում է, որ, օրինակ՝ Երեւանից Հռոմ 30-56 եվրոյով կարելի է ինքնաթիռի տոմս գնել. «Ինձ զարմացրեց այն փաստը, որ երեկվանից տոմսեր կային վաճառքի»:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ դեռեւս չորս ուղղությամբ թռիչքներ կան. «Գնային քաղաքականությունը հենց միտված է նրան, որ հնարավորինս էժան գներ առաջարկի եւ հասանելի լինի»:
Ինչ վերաբերում է սննդին և ուղեբեռին, Ավինյանը նշեց. «Հավելյալ վճարումներով հնարավոր է մյուս ծառայությունները ստանալ ե՛ւ սնունդը ե՛ւ ուղեբեռը: Ընդհանուր առմամբ նման ընկերությունների մուտքը էական ազդեցություն են ունենում ներգնա, արտագնա տուրիզմի համար: Սա հնարավորություն է ստեղծում մի նոր խավի համար՝ դեպի եվրոպա մեկնելու եւ ընդհանրապես ճամփորդելու համար: Մենք շուտով էլի լուրեր ունենք, բայց թող լինեն՝ հետո ասենք»:
Վարչապետն արձանագրեց, որ այս հարցում բուռն քննարկումներ են եղել կառավարությունում. «Այս պրոցեսում շատ մեծ դեր է ունեցել Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն: Մենք որդեգրել ենք սկզբունք, որ այն ուղղությունը, որ վերջին 12 ամսվա ընթացքում չի սպասարկվել, այդ ուղղություններով օդի տուրքը կհանվի, եւ սա վերաբերում է բոլոր ավիաընկերություններին՝ առանց բացառության: Այս փոփոխությունը իր հետեւից բերելու է լուրջ տեղաշարժեր ավիացիոն շուկայում: Որեւէ կասկած չկա, որ այդ փոփոխությունները լինելու են հօգուտ քաղաքացների, հօգուտ տուրիզմի»,- ասաց վարչապետը:
Նա նշեց, որ հետեւողական պետք է լինել որոշումների իրականացման հարցում/ «Երբեմն ինչպես հետո ժամանակն է ցույց տալիս պետք է անիմաստ աղմուկ աղաղակների չհետեւենք եւ հետեւողական գնանք մեր ռազմավարական որոշումների հետեւից, որովհետեւ այս փորձը ցույց է տալիս, որ արդյունք ունենք: Երբ, որ ի սկզբանե այս մասին խոսվում էր ասում էին անիմաստ աղմուկ-աղաղակ է, սա չի լինելու, բյուջեի փողերը ծախսում են գնում են գործողումների: Արձանագրենք, որ որոշումները մինչեւ վերջ տանելու առումով հաստատակամությունը շատ կարեւոր է կառավարման համակարգում»: