ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնությամբ ձեւավորված Սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովը երեկ առաջին նիստն է գումարել: Փակ նիստից հետո ՀԺ-ի հետ զրույցում հանձնաժողովի անդամ, ԲԴԽ ներկայացուցիչ, արդարադատության նախկին փոխնախարար Վիգեն Քոչարյանն ասաց, որ նիստը հիմնականում աշխատանքային բնույթ էր կրում:
«Բովանդակային խնդիրների քննարկում չի եղել, ձեւավորվել են աշխատանքային խմբեր, որոնք ամեն մեկը իր ոլորտում պետք է համապատասխան աշխատանքներ սկսի եւ ներկայացնի հանձնաժողովի քննարկմանը…Աշխատանքային խմբերը կազմվել են ըստ ոլորտների, օրինակ՝ կապված նորմատիվ իրավական ակտերի, մարդու իրավունքների, իշխանությունների տարանջատման մեխանիզմների հստակեցման, դատական իշխանության եւ այլն»,- ասաց Քոչարյանը:
Հանձնաժողովի անդամները պայմանավորվել են առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում ներկայացնել առաջարկներ սահմանված ժամկետում Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգ ձևավորելու նպատակով:
ԲԴԽ ներկայացուցիչն ասաց նաեւ՝ քանի որ վարչապետի որոշմամբ եռամսյա ժամկետ է սահմանված սահմանադրական փոփոխությունների հայեցակարգը մշակելու եւ հանրային քննարկման դնելու համար, ուստի այսօրվանից աշխատանքային խմբերը սկսելու են աշխատել այդ փաստաթուղթը պատրաստելու վրա:
Հաջորդ նիստը որոշվել է գումարել 2 շաբաթից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր որոշման մեջ նշել է՝ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը պետք է իրեն ներկայացվի մինչեւ այս տարվա սեպտեմբերի 1-ը:
Երեկ Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն կարող է կազմակերպվել հաջորդ խորհրդարանական ընտրությունների հետ համատեղ: Ավելին, ըստ Փաշինյանի, խնդիր կարող է դրվել ոչ թե փոփոխություններ իրականացնել, այլ նոր Սահմանադրություն ընդունել:
«Ինչո՞ւ։ Որովհետև, այնուամենայնիվ, էս ողջ համատեքստում անընդհատ բարձրացվում է հետեւյալ հարցը, որ 1995 թվականի սահմանադրական հանրաքվեն եղել է կասկածելի, 2005 թվականի սահմանադրական հանրաքվեն եղել է կասկածելի, 2015 թվականի հանրաքվեն եղել է կասկածելի, եւ ընդհանրապես, Սահմանադրության լեգիտիմության պրոբլեմը կա»,- ասել է Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովը ղեկավարելու է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, կազմում ընդգրկվել են ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը, ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը, ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը, ՀՀ ԲԴԽ անդամ Վիգեն Քոչարյանը, իրավաբան-գիտնականներ Անահիտ Մանասյանը, Արթուր Ղամբարյանը, Արմեն Մազմանյանը, Արսեն Թավադյանը, Լևոն Գևորգյանը, Տիգրան Մարկոսյանը, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ Դանիել Իոաննիսյանը և «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ Կարեն Զադոյանը: Հանձնաժողովի անդամները աշխատելու են հասարակական հիմունքներով: