«Գոլդեն Փելես»-ում գտնվող քաղաքացիներն այնտեղ կմնան մինչեւ մարտի 14-ը. Արսեն Թորոսյան
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանից հետաքրքրվեց, թե ինչ իրավիճակ ունենք կորոնավիրուսի դեմ տարվող պայքարում:
Թորոսյանն ասաց, որ բոլոր միջոցառումները շարունակում են իրականացնել. «Ունենք մեկ հաստատված դեպք, որը գտնվում է «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում, եւ 31 քաղաքացիներ, որոնք հատուկ մեկուսացված պայմաններում գտնվում են Ծաղկաձորում: Բոլորի ինքնազգացողությունը եւ առողջությունը լավ են, ոչ մեկը որեւէ գանգատ չունի, այդ թվում՝ հաստատված պացիենտը: Երեկ հետազոտել ենք նրա կնոջը, որի մոտ հերքվել է հիվանդության առկայությունը: Այսինքն՝ դա համարվելով վարակիչ հիվանդություն՝ մեր սեփական փորձով տեսնում ենք, որ շատ վարակիչ չէ»,- ասաց Թորոսյանը՝ հավելելով, որ 162 նմուշ է մինչ օրս վերցվել, միայն մեկն է հաստատվել: Նա նշեց, որ ամեն օր կատարվում են նմուշառումներ, ամեն ինչ վերահսկելի է, եւ հանրապետությունը կարող է շարունակել իր բնականոն կյանքով ապրել:
Վարչապետը հետաքրքրվեց նաեւ՝ արդյոք «Գոլդեն Փելես»-ում գտնվող քաղաքացիներն ապահովված են ամեն ինչով, ի պատասխան՝ նախարարը վստահեցրեց, որ ամեն ինչով ապահովված են, այդ թվում՝ ինտերնետ կապով, գրքերով: Նրանք այնտեղ մնալու են մինչեւ մարտի 14-ը:
Թորոսյանը հայտնեց, որ Չինաստանում նոր դեպքերի գրանցման, մահերի տեմպերը կտրուկ անկում են ապրել. «Սակայն աշխարհի այլ երկրներում իրավիճակը բարդանում է՝ Հարավային Կորեայում, Իրանում, Իտալիայում, եւս մի քանի հարյուր դեպքեր գրանցվել են Ֆրանսիայում ու Գերմանիայում: Վրաստանում եւ Ռուսաստանում իրավիճակն ավելի լավ է, ակնկալվում է, որ եթե եվրոպական երկրները կարողանան ճիշտ միջոցառումներ իրականացնել, պիկն անցկացնելուց հետ երկու-երեք շաբաթից նորից նվազում կտեսնենք այդ երկրներում»,- ասաց նախարարը: