ՀՀ Կառավարությունը այսօրվա նիստում հաստատեց պետական եւ ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 2020-2021 ուսումնական տարվա ընդունելության կարգը, ինչպես նաեւ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 2020-2021 ուսումնական տարվա մասնագիտությունների եւ ընդունելության քննությունների ցանկը։ Այս որոշմամբ բուհերում ընդունելությունը կիրականացվի մեկ քննության արդյունքների հիման վրա:
Դիմորդները ընդունելության քննության եւ մասնագիտությունների նշումով դիմում-հայտը կարող են Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոն ուղարկել էլեկտրոնային եղանակով մայիսի 25-ից մինչեւ հունիսի 15-ը:
Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարը հարցը զեկուցելիս ասաց, որ մեկ քննությունը ընտրել են երկու կամ երեք պարտադիր առարկաներից, որը պարտադիր էր հանձնելու համար։
«Իսկ այն քննությունները, որոնք եղել են կամընտրական, թույլ ենք տվել, որ դիմորդն ինքը ընտրի»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ քննությունները տեղի կունենան հուլիսի 1-ից մինչեւ հուլիսի 8-ը։
Հարությունյանն ընդգծեց՝ այնպես են արել, որ գործընթացը զորակոչին չխանգարի, ու զորակոչիկները կարողանան մասնակցել քննություններին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց՝ բանակից վերադարձողներն ինչպե՞ս են ընդունվելու բուհեր, ի պատասխան՝ նախարարն ասաց, որ նրանք կարող են էլէկտրոնային եղանակներով հայտը ներկայացնել։
Հարությունյանը նշեց, որ քննություններն ընտրվել են այնպես, որ դիմորդը հնարավորություն ունենա նաեւ մյուս ֆակուլտետների համար մասնակցել մրցույթի:
Արձագանքելով վարչապետն ասաց. «Ստացվում է, որ մեկ քննությունով դիմորդը կկարողանա ընդունվել բուհ: Դե, հետո էլ ասում եք: Այս կորոնավիրուսի շուրջ այնքան պոզիտիվ ենք ստեղծում, որ հիմա դիմորդները կասեն՝ կորոնավիրուսը լազաթ տվեց»։
Հարությունյանը նշեց, որ ամբողջությամբ էլեկտրոնային եղանակով է լինելու պրոցեսը, ինչին ի պատասխան՝ վարչապետն ասաց. «Չկա չարիք՝ առանց բարիք»։