Օնիկ Գասպարյանի հայցն ընդդեմ նախագահի եւ վարչապետի հետ է վերադարձվել. պատճառը հայտնի է
Վարչական դատարանը հետ է վերադարձրել ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի հայցադիմումն ընդդեմ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի: Այս մասին տեղեկանում ենք Դատական տեղեկատվական համակարգից:
Վարչական դատարանի դատավոր Լիանա Հակոբյանը մարտի 22-ին որոշել է վերադարձնել Օնիկ Գասպարյանի հայցը, որով նա պահանջում էր առոչինչ ճանաչել իրեն պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ հրամանագիրը, ինչը հաստատվել է 2021 թ. մարտի 10-ի՝ վարչապետի՝ «Օնիկ Գասպարյանին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից իրավունքի ուժով ազատված համարելու մասին» հայտարարությամբ:
Դատարանը վարույթը հետ է վերադարձրել այն պատճառաբանությամբ, որ հայցվորը իր իրավունքների եւ շահերի պաշտպանության համար ընտրել է ոչ ճիշտ հայցատեսակ:
«Արձանագրելով, որ ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ հրամանագիրն ստորագրված, հետևաբար՝ ընդունված չէ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի կողմից՝ դատարանը գտնում է, որ տվյալ դեպքում առկա չէ ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 69-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված ճանաչման հայցի նյութական օբյեկտը, այն է՝ պաշտոնատար անձի կողմից ընդունված՝ ստորագրված վարչական ակտը, որպիսի պայմաններում Օրենսգրքի 69-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված ճանաչման հայցը քննության ենթակա չէ վարչական դատարանում և, դատարանի գնահատմամբ, հայցվորն իր իրավունքների և օրինական շահերի պաշտպանության համար ընտրել է ոչ ճիշտ հայցատեսակ»:
Հայցադիմումում թույլ տրված սխալները վերացնելու եւ որոշումն ստանալու օրվանից հետո՝ տասնհինգօրյա ժամկետում, Վարչական դատարան կրկին ներկայացվելու դեպքում հայցադիմումը վարույթ ընդունված է համարվում սկզբնական ներկայացման օրը:
Սույն որոշումը կարող է բողոքարկվել ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարան այն ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում: