Պայմանավորված ժամկետից թեեւ ուշացած, բայց երեկ վերջապես Ազգային ժողովը սկսեց քննարկել Ընտրական օրենսգրքում եւ հարակից մի քանի օրենքներում երկրորդ խումբ փոփոխությունների փաթեթը:
Հիշեցնենք, որ իշխանությունները օգոստոսի 29-ին չեղյալ հայտարարեցին առաջին խումբ փոփոխությունները՝ պատճառաբանելով, թե հնարավոր չէ սահմանված ժամկետներում ապահովել դրանց համար անհրաժեշտ տեխնիկական վերազինումը: Իսկ այս փոփոխությունների շուրջ համաձայնությունն արդեն ընդդիմության եւ իշխանության միջեւ կայացել է դեռեւս սեպտեմբերի 13-ին: Այս փոփոխությունները չեն ենթադրում նախորդի տեխնիկական ներդրումներն ու ֆինանսական միջոցները: Եթե նախորդի դեպքում պահանջվում էր 16-18 մլն դոլար, այս անգամ անհրաժեշտ կլինի ծախսել դրա ուղիղ կեսը՝ 8-9 մլն դոլար:
Նախագիծն ԱԺ-ում ներկայացնելիս կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը հավատացրեց, որ այս անգամ ֆինանսական միջոցները կան՝ կառավարությունն իր կողմից հատկացնելու է 3 միլիոնը, մյուս մասի համար առկա են դոնոր կառույցների խոստումները: Փոփոխություններից առաջինը ընտրողների ստորագրած ցուցակների հրապարակումն է:
Ու թեեւ իշխանություններն այս նախագծով ընդունել են ոչ իշխանականների ներկայացրած գրեթե բոլոր առաջարկությունները՝ բացառությամբ ռեյտինգային քվեարկության չեղարկումը, այնուամենայնիվ, երեկ այդ փաստաթղթի քննարկումը եւս թեժ անցավ: Օրինակ, այս անգամ ոչ իշխանականներին մտահոգում էր իշխանությունների կատարած այն լրացումը, թե ընտրակեղծիքի, մասնավորապես ուրիշի փոխարեն քվեարկելու եւ գրանցամատյանում նրա անվան դիմաց ստորագրություն նկատելու մասին սուտ հայտարարության դեպքում սահմանվում է 3-5 տարի ազատազրկում: Նման հայտարարություն ներկայացնելու համար այնպիսի պահանջներ են սահմանել, որ քաղաքացին երկար կմտածի՝ նկատած ընտրակեղծիքի մասին հայտարարություն տա՞, թե՞ ոչ: Ուրիշի փոխարեն քվեարկություն նկատելու վերաբերյալ հայտարարություն ներկայացնելիս քաղաքացին պետք է «գրավոր հավաստի եւ ստորագրի, որ տեղյակ է այլ անձի փոխարեն քվեարկելու վերաբերյալ դիմումին կից կեղծ ստորագրությամբ հայտարարություն ներկայացնելու համար նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին»:
Ոչ իշխանական ուժերի ներկայացուցիչները գտնում են, որ հատկապես մեր երկրում գոյություն ունեցող դատական համակարգի պայմաններում ուրիշի փոխարեն քվեարկության դեպքեր նկատած քաղաքացին նման պահանջների դեպքում չի համարձակվի հայտարարություն տալ: ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանն օրինակ է բերում, թե, ենթադրենք, մի քաղաքացի տասը ընտրակեղծիքի մասին հայտարարություն է ներկայացնում, բայց հանկարծ պարզվում է, որ դրանցից մեկը ճիշտ չէ: Ուրեմն այդ մի սխալ հայտարարության պատճառով նա պետք է քրեական պատասխանատվությա՞ն ենթարկվի ու 3-5 տարի ազատազրկմա՞ն դատապարտվի: Էդմոն Մարուքյանն էլ գտնում է, որ նման կոշտ պատիժներ սահմանելու փոխարեն իշխանությունները պետք է ընտրակեղծիք հայտնելու համար խրախուսման միջոցներ նախատեսեն:
ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանին էլ հետաքրքրում էր, թե ինչ քանակի խախտումները կարող են ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա: Դ. Հարությունյանը պատասխանեց, որ նախագծում նման տոկոս ֆիքսված չէ, եւ ընտրական հանձնաժողովները, տվյալ դեպքում՝ ԿԸՀ-ն կորոշի՝ տվյալ քանակի կեղծիքը ազդո՞ւմ է ընտրությունների արդյունքների վրա, թե ոչ: Այսինքն հասարակության վստահությունը չվայելող դատական համակարգից վախեցող քաղաքացիները նախ կզգուշանան ընտրակեղծիքի մասին իրավապահ մարմիններին հայտարարություն ներկայացնել: Եթե, այնուամենայնիվ, համարձակվեն ու ներկայացնեն, Տիգրան Մուկուչյանի ղեկավարած ԿԸՀ-ն պետք է որոշի՝ արդյոք այդ կեղծիքներն ազդե՞լ են ընտրությունների արդյունքների վրա: Այդպիսով՝ իշխանությունները թեեւ ընդունել են ընտրական գործընթացների վերաբերյալ ոչ իշխանականների հիմնական պահանջները, բայց զուգահեռ այնպիսի կոնտր պայմաններ են մշակել, որ դրանք այնքան էլ արդյունավետ չլինեն:
Ավելին, դեռ պարզ չէ՝ արդյոք այս փոփոխություններն էլ, մասնավորապես ստորագրված ցուցակների հրապարակումը չի՞ արժանանա առաջին խումբ փոփոխությունների ճակատագրին եւ չեղյալ չի՞ համարվի: Բանն այն է, որ այն կարող է չեղյալ համարել Սահմանադրական դատարանը: Ճիշտ է, պատասխանելով պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի այս մտահոգությանը՝ Դավիթ Հարությունյանը հայտարարեց, թե իշխանությունները խորհրդարանական մեծամասնության միջոցով նման դիմում չեն ներկայացնի ՍԴ, բայց չի էլ կարող երաշխավորել, որ ՍԴ-ն ինքնակամ չի փորձի քննարկել այդ դրույթը: Հիշեցնենք, որ ՍԴ-ն 2012թ. մայիսի 5-ի որոշումով մերժել էր նախկին ԸՕ-ի՝ ստորագրված ցուցակների հրապարակմանը խոչընդոտող հակասահմանադրական ճանաչելու վերաբերյալ ԲՀԿ-ական եւ ՀՅԴ-ական պատգամավորների դիմումը: Եվ Դ. Հարությունյանը չբացառեց հնարավորությունը, որ ՍԴ-ն այս անգամ էլ իր նախաձեռնությամբ կքննի եւ ցուցակների հրապարակումը կհամարի 2012թ. իր որոշմանը հակասող:
Ի դեպ, Ն. Փաշինյանը բարձրացրեց մեկ այլ խնդիր, որը վերաբերում է ընտրատեղամասերում տեսախցիկների տեղադրման եւ ընտրական պրոցեսի օնլայն հեռարձակման վերաբերյալ փոփոխությանը: Այս դեպքում նախատեսված է, որ պետք է համապատասխան հանձնաժողով ստեղծվի, որը մրցույթ կհայտարարի ու կընտրի, թե մասնագիտացված որ ընկերությունը պետք է իրականացնի այդ ծրագիրը: Պատգամավորին հետաքրքրում էր, որ եթե մրցույթ հայտարարվի, բայց որեւէ ընկերություն չդիմի այդ ծրագիրը շահելու համար, ի՞նչ պետք է լինի: Դ. Հարությունյանը պատասխանեց, որ եթե որեւէ ընկերություն չդիմեց, իրենք չեն կարող մեկին ստիպելով անել տալ այդ գործը:
Այդպիսով՝ հասկանալի է դառնում, որ իշխանությունները, ընդունելով ընդդիմության պահանջները՝ այս անգամ էլ զուգահեռաբար այնպիսի հնարավորություններ են նախատեսում, որ դրանց հիմնական փոփոխությունները՝ ցուցակների հրապարակումը կամ տեսախցիկների տեղադրումը չգործեն:
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումԶերծ մնալ քարոզչությունից. թիվ 14 և 31 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովները հանդես են եկել հայտարարությամբ