Ամբաստանյալ Գեւորգ Սաֆարյանը հեռացվեց նիստերի դահլիճից
Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում մեկ ժամ ուշացումով սկսվեց «Նոր Հայաստան» հանրային փրկության ճակատի առաջնորդ Ժիրայր Սեֆիլյանի գործով դատական նիստը:
Սեֆիլյանը դատական նիստերի դահլիճ բերվեց ծափահարությունների եւ «Ժի-րայր, Ժի-րայր» վանկարկումների ներքո: Հենց մեկնարկին ամբաստանյալ Ներսես Պողոսյանի պաշտպան Արայիկ Պապիկյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց նախագահող դատավոր Տաթեւիկ Գրիգորյանին: Պապիկյանի խոսքով` հիմնավոր կասկած կա, որ Տաթեւիկ Գրիգորյանը չի կարող լինել անկողմնակալ եւ անաչառ դատավոր: Արայիկ Պապիկյանը հիշեցրեց, որ քրեական գործը վարույթ ընդունելու եւ նիստի օր նշանակելու ընթացքում դատավորն ունեցել է ընդամենը յոթ օր` 36 հատոր նյութերին ծանոթանալու համար:
«Այս ընթացքում դատավորն ունեցել է 21 նիստ եւ 4 քրեական այլ գործ` վարույթ ընդունելու եւ նիստի օր նշանակելու համար: Սա նշանակում է, որ այսքան կարճ ժամանակահատվածում չէր կարող դատավորն ուսումնասիրել նյութերը»,- ասաց Պապիկյանը:
Միջնորդությանը միացավ նաեւ Ժիրայր Սեֆիլյանի պաշտպան Տիգրան Հայրապետյանը: Վերջինիս հայտարարությունները դատավորը պարբերաբար ընդհատում էր՝ զգուշացնելով փաստաբանին, որ հայտարարություններն անի ըստ էության: «Ոչ պատշաճ դատավոր եք»,- ասաց Հայրապետյանը: Ապա ասաց, որ ինքը եւս ինքնաբացարկի միջնորդություն կներկայացնի դատավորին: Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ, ապա հետ վերադառնալով մերժեց պաշտպանի`ինքնաբացարկի մասին միջնորդությունը:
Նիստի ժամանակ Գեւորգ Սաֆարյանը փորձում էր հայտարարություն անել, սակայն դատավորը թույլ չտվեց: Սաֆարյանը պահանջում էր հավասար վերաբերմունք ցուցաբերել կողմերի նկատմամբ, ինչից հետո կրկին, ըստ դատավորի, նիստի կարգը խախտելու համար Գեւորգ Սաֆարյանը մի քանի ժամով հեռացվեց նիստերի դահլիճից: