Սասնա ծռերի պաշտպանները կրկին չկարողացան մտնել դահլիճ
Երեւան քաղաքի Ավան եւ Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում սկսվեց «Սասնա ծռեր» խմբի 18 անդամի գործով անդրանիկ դատական նիստը: Նիստը սկսվելուց հետո նախագահող դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը հետաքրքրվեց, թե կողմերն արդյո՞ք իրեն ինքնաբացարկի միջնորդություն ունեն, թե՞ ոչ, որին ի պատասխան պաշտպան Դավիթ Գյուրջյանն ասաց, որ այդ միջնորդությունը կներկայացվի, երբ նիստին ներկա կլինեն նաեւ ամբաստանյալների մյուս պաշտպանները:
Դատավորն ի պատասխան Գյուրջյանի հայտարարության, ասաց, որ այս փուլում պաշտպանների ներկայությունը պարտադիր չէ, մյուս նիստին, եթե ներկայանան կկրկնի իր հայտարարությունը: Փաստաբան Գրիշա Բալասանյանն ասաց, որ ինքնաբացարկի միջնորդություն չի ներկայացնում մեկ պայմանով. «Հայաստանում ինքնաբացարկի միջնորդություն անելու եւ այդ միջնորդությունը քննելու ինստիտուտը, մեղմ ասած, կայացած չի եւ վարկաբեկված է: Դատարանները մեծամասամբ չեն բավարարում այդ միջնորդությունները եւ շարունակում են գործի քննությունը»:
Այսօր կրկին նիստից առաջ խուզարկության պատճառով փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը, Մուշեղ Շուշանյանը եւ Մոնիկա Մարգարյանը չկարողացան մտնել նիստերի դահլիճ: Նիստերի դահլիճի ապակեպատ հատվածի մյուս կողմում դատավարության մասնակիցների ձայները գրեթե լսելի չէ:
Այնուամենայնիվ, պաշտպանների պնդումներին դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը 30 րոպե ընդմիջում հայտարարեց դատարանի բակում սպասող փաստաբանների ներկայությունն ապահովելու համար, սակայն ընդմիջման ժամանակ փաստաբանները կրկին փորձեցին մտնել նիստերի դահլիճ, եւ քանի որ նրանցից կրկին պահանջվեց բացել պայուսակները, նրանք նիստերի դահլիճ չմտան: