Առատ անձրեւներ Թալինում, թույլ արտահայտված ցիկլոն Խոսրովի արգելոցում. Գագիկ Սուրենյան
ՀՀ ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերեւութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը հայտնում է, որ էր օգոստոսի 15-ի երեկոյան ժամերից, օգոստոսի 16-ին եւ 17-ի գիշերը հանրապետության շրջանների զգալի մասում դիտվել է անձրեւ եւ ամպրոպ, հատկապես առատ տեղումներ են գրանցվել Ամասիայի եւ Թալինի հատվածում 36-41 մմ։ Այս մասին նա գրել է facebook-ի իր էջում.
«Ինչպես եւ կանխատեսվել էր օգոստոսի 15-ի երեկոյան ժամերից, օգոստոսի 16-ին եւ 17-ի գիշերը հանրապետության շրջանների զգալի մասում դիտվել է անձրեւ եւ ամպրոպ, հատկապես առատ տեղումներ են գրանցվել Ամասիայի եւ Թալինի հատվածում 36-41 մմ։ Որպեսզի պատկերացնեք, թե որքան առատ է եղել Թալինի եւ Ամասիայի հատվածում թափված անձրեւը, պետք է ասեմ, որ այն կազմում է Երեւանի ամբողջ օգոստոս ամսվա տեղումների միջին քանակի քառապատիկը։
Արարատյան դաշտում, մասնավորապես Խոսրովի արգելոցի հատվածում ցիկլոնը թույլ է արտահայտվել, ինչի հետեւանքով այդ հատվածում դիտված անձրեւները եղել են համեմատաբար կարճատեւ եւ թույլ։ Չնայած հզոր ամպամածության գոտու առկայությանը՝ օդային հոսանքները տեղումնաբեր ամպերը Խոսրովի արգելոցի տարածքից տեղափոխել են Ջերմուկի եւ Արենիի տարածք, որտեղ դիտվել են առատ անձրեւներ։ Արարատյան դաշտում քիչ տեղումները պայմանավորված են եղել նաեւ տեւական ժամանակ խիստ բարձր ջերմային ֆոնով եւ անձրեւազուրկ օրերով, ինչի հետեւանքով օդի հարաբերական խոնավությունը եղել է շատ ցածր։
Ներկա պահին Խոսրովի արգելոցի հատվածում տեղում է անձրեւ։ Այսօր ժամանակ առ ժամանակ եւ հատկապես երեկոյան ժամերին հանրապետության շրջանների զգալի մասում, այդ թվում նաեւ Արարատյան դաշտում սպասվում է կարճատեւ անձրեւ եւ ամպրոպ, իսկ օգոստոսի 18-22-ին կրկին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ եւ օդի ջերմաստիճանի բարձրացում մոտ 4-5 աստիճանով։