Հացի սղություն կլինի՞. արտադրողները բողոքում են, իսկ սանանձնագիր ստացել է միայն 64 մեքենա
Հաց արտադրող մի խումբ տնտեսվարողներ այսօր բողոքի ցույց են անցկացրել ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության մոտ: Նրանց ներս են հրավիրել` մտահոգող հարցերը քննարկելու:
Փոքր եւ միջին ձեռնարկատերերը շեշտադրել են ֆինանսական եւ ժամկետի հետ կապված խնդիրներ: Նրանք վստահեցրել են, որ մեծ շահույթներ չեն ստանում, որ կարողանան հաց առաքող մեքենաներն արագորեն հարմարեցնել ներկայացվող պահանջներին: Նաեւ նշել են, որ բացի ընկերության մեքենաները, հաց տեղափոխում են անհատ վարորդները` օրական 3-5 հազար դրամ վճարի դիմաց, ու դժվար է նրանցից պահանջել ձեւափոխել մեքենան:
«Շրջանառությունն այնքան փոքր է, որ մենք չենք կարողանում կատարել այդ պահանջները: Եզրագծին ենք` կամ պետք է «փակվենք», կամ գոյատեւենք: Հիմա մենք գոյատեւում ենք: ՓՄՁ ներկայացուցիչները չեն կարողանում այդ փոփոխությունները կատարել»,- նշել է հաց արտադրողներից մեկը:
ՍԱՊ ծառայությունում նրանց խորհուրդ է տրվել խնդիրը ձեւակերպել եւ ներկայացնել գրավոր:
Հիշեցնենք, որ հաց եւ միս արտադրողներին գործունեության նոր պայմաններ են առաջադրվել: Առայժմ միայն Երեւանում, եթե սեպտեմբերի 1-ից հետո նշված մթերքների առաքումը չիրականացվի մասնագիտացված եւ սանիտարական անձնագիր ունեցող ավտոմեքենաներով, ապա տնտեսվարողները կենթարկվեն վարչական տույժի: Տուգանքի չափը կազմում է 100-300 հազար դրամ: Իսկ տվյալ անձնագիրը ձեռք բերելու համար նախատեսված ժամկետում տնտեսվարողն իրավունք չի ունենա առաքում իրականացնել:
Երեկ, այսինքն՝ մինչեւ հաց արտադրողների այսօր կայացած բողոքի ցույցը,  ՍԱՊԾ-ից հետաքրքրքվել էինք, թե տվյալ պահի դրությամբ քանի տնտեսավորող է առաքող մեքենաները համապատասխանեցրել պահանջներին, եւ սանիտարական անձնագիր ստացել, ու հնարավո՞ր է լինի վերջնաժամկետի փոփոխություն:
Փորձել էինք նաեւ պարզել, թե որպես նշված փոփոխությունների հետեւանք հացի թանկացում կանխատեսվում է, ինչը մամուլում տեղ գտած որոշ հրապարակումներ համաձայն, չի բացառվում:
Ի պատասխան տեղեկացանք, որ Երեւանում հաց արտադրող կազմակերպություններից լավագույն դեպքում առայժմ միայն կեսն է ձեռք բերել անհրաժեշտ փաստաթուղթը:
«Հանրապետությունում կա մոտ 700 հաց արտադրող, եւ գրեթե նույնքան տեղափոխող: Ժամկետը բավարար է, եթե հաշվի առնենք, որ գործընթացն ու դրա վերաբերյալ իրազեկումը մեկնարկել է ավելի վաղ: ՀՀ ԳՆ ՍԱՊԾ-ն պատրաստ է թե´ մասնագիտական աջակցություն տրամադրել բոլոր տնտեսվարողներին, թե´ տրամադրել ըստ ոլորտների՝ ժամանակացույցով սահմանված սանիտարական անձնագրերը: Հաց արտադրողների կարծիքները այս փոփոխության եւ իրավիճակը բարելավելու վերաբերյալ ի սկզբանե եղել են դրական, բոլոր հանդիպումների ընթացքում պատրաստակամություն են հայտնել կատարել համապատասխան փոփոխությունները: Մայրաքաղաքում արդեն հաց-հացաբուլկեղեն տեղափոխող 64 տրանսպորտային միջոցի տրամադրվել է սանիտարական անձնագիր (ՍԱՊԾ սննդի շղթայի օպերատորների բազայում այս պահի դրությամբ Երեւանում գրանցված է հաց արտադրող 121 տնտեսվարող)»,- պատասխանել են ՍԱՊԾ-ից, որից միանշանակ պարզ չի դառնում` նշված 64 մեքենան 64 տնտեսվարողի էլ պատկանո՞ւմ է, թե՞ ավելի քիչ:
Ինչ վերաբերում է հացի հնարավոր թանկացմանը, ծառայությունից պատասխանեցին, որ այդ հավանականության մասին միայն մամուլից են տեղյակ, սակայն նշեցին, որ ըստ բարեխիղճ տնտեսվարողների՝ գնաճ չի լինի, որովհետեւ վերը նշվածը մեկանգամյա ծախս է:
Մսի արտադրությամբ եւ տեղափոխմամբ զբաղվող տնտեսվարողների ու անհրաժեշտ անձնագրերի վերաբերյալ տվյալներ ՍԱՊԾ-ից առայժմ չստացանք: