Նրանց զոհ էր պետք, իսկ այդ զոհը ես էի. Մարկ Գրիգորյանը՝ Հանրային ռադիոյի տնօրենի պաշտոնից իր հրաժարականի մասին
20/12/2018 schedule16:20
Նրանց զոհ էր պետք, իսկ այդ զոհը ես էի: Այսպես է մեկնաբանել Հանրային ռադիոյի նախկին տնօրեն, լրագրող Մարկ Գրիգորյանն իր եւ ռադիոյի աշխատակիցների միջեւ տեղի ունեցած վեճը, որի հետեւանքով նա հրաժարական տվեց:
Մարկ Գրիգորյանը, որը ռադիոյի տնօրենի պաշտոնում նշանակվել էր 2017թ.-ի հունիսի 12-ին Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի որոշմամբ, թեպետ հրաժարվում է մեկնաբանություններից, սակայն Facebook-յան իր էջում պատմել է Հանրային ռադիոյում տեղի ունեցած խմորումների մասին:
Հանրային ռադիոյի մի խումբ աշխատակիցներ մի քանի օր առաջ գործադուլ էին արել` պահանջելով տնօրենի հրաժարականը։ Նրանք նույնիսկ իրենց պահանջներով նամակ էին գրել` տարածելով այն ԶԼՄ-ներով։
Նրա խոսքով, մի ռադիոյի մի քանի աշխատակիցներ մտել են իր աշխատասենյակ, որոշները նստել են սեղանի շուրջ, մի քանիսը մնացել են դռների արանքում կանգնած։ Նրանք պահանջել են Գրիգորյանի հրաժարականը: «Հավաքվածների շարքում եղել են ռադիոյի «պատկառելի» աշխատակիցներ, որոնց նա պատրաստվում էր հեռացնել աշխատանքից։ Հենց այդ աշխատողներից մեկն էլ բացել է խոսքը»,- նշում է նա ու ներկայացնում իր եւ աշխատակիցների միջեւ դիալոգը։
«Եկել ենք պահանջենք, որ Դուք հայտարարեք հրաժարականի մասին»,- բարձր ասաց նա։ «Երեւում էր, որ հուսահատ է ու վախեցած, բայց միաժամանակ հիանում էր իրենով եւ իր համարձակությամբ»,- Facebook-ի իր էջում գրել է Գրիգորյանը, ներկայացնելով աշխատակիցներից մեկի խոսքը։
Աշխատակիցները հիշեցրել են իրենց տարածած նամակի մասին, որի ի պատասխան Գրիգորյանն ասել է՝ այդ նամակը նա հարկ չի համարել կարդալ, որովհետեւ այն անանուն է եղել։ «Դուք հենց հիմա պետք է հրաժարական տաք, քանի դեռ մենք այստեղ ենք»,- ասել է երաժշտական ծրագրի հաղորդավարը, որը, Գրիգորյանի խոսքով, աչք է դրել իր տեղի վրա։
Հաղորդավարից հետո եւս մի քանիսն են խոսել, որից հետո Գրիգորյանը զգացել է, որ զրույցը շարունակելն անիմաստ է: «Ես մի անգամ էլ նայեցի պատի մոտ հավաքված մարդկանց։ Նրանց հետ զրուցելն իմաստ չուներ։ Նրանց զոհ էր պետք։ Այդ զոհը ես էի»,- գրել է Գրիգորյանը։
Միաժամանակ նրա համար ֆիզիկապես տհաճ է եղել։ Այլեւս չհակառակվելով կոլեկտիվի ցանկությանը` Գրիգորյանը ստորագրել է հրաժարականի դիմումը։ Նրա խոսքով` իր աշխատասենյակում հնչած խոսքերը կարող են փոխանցել ոչ այդքան բառացի, սակայն էությունը դրանից չի փոխվում։