Բա ինչի՞ էիք այն ժամանակ դեմ. Մարուքյանը՝ Հովհաննես Քոչարյանի հայտարարության մասին
Այսօր Ազգային ժողովում խորհրդարանական խմբակցությունները հանդես եկան ճեպազրույցներով, որտեղ լրագրողները «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանից փորձեցին ճշտել, թե նա ինչպե՞ս է վերաբերում արդեն նախկին փոխոստիկանապետ Հովհաննես Քոչարյանի պաշտոնից հեռացմանը քաղաքական հայտարարություն անելուց հետո:
Ըստ Մարուքյանի՝ այս հարցը երկու բաղադրիչ ունի, ու պետք է դիտարկել, թե տեսակետ արտահայտողը ով է, քանի որ, ըստ օրենսդրության, ուժային կառույցների ղեկավարները չեն կարող քաղաքական հայտարարություններ անել: Մարուքյանը նկատեց՝ Քոչարյանն ասել է, որ ոստիկանությունը դեմ է եղել նախագծին, քանի որ ոստիկանությունում դեմ են եղել: «Կառավարության նիստում ոստիկանությունը դեմ է արտահատվել, նախագիծը ստացել է բացասական եզրակացություն, բոլորս էլ գիտենք: Մի հատվածը, որ նա ասում է, դա այդպես է, ինչպես կա, երկրորդ հատվածում նա ասում է, որ երևի թե սա արվում է և որոշակի բաներ...: Միգուցե այս հատվածը վերարտադրվել է՝ որպես քաղաքական գնահատական, որը որևէ փոխոստիկանապետի գործը չէ, անգամ ոստիկանապետի գործը չի»,- բացատրեց Մարուքյանը:
Վերջինս տեղյակ չէ՝ Քոչարյանն է դիմում գրել, թե նրան են ազատել, միայն երբ հարցը դարձել է քննարկման առարկա, դիտել է Քոչարյանի հայտարարությունը, որ տեսնի, թե ինչ է ասվել: «Այդ նույն հարցազրույցում պարոն Քոչարյանը ասում է, որ գոնե պետք է նախարարություն դառնա, նույն բանը ասել է կոմիտեի փակ նիստում: Ես այստեղ ունեմ այլ հարց, որը այնտեղ եմ բարձրաձայնել. «Երբ որ մենք բերել էինք նախարարության կարգավիճակով կառավարության կառուցվածք, ոստիկանությունը, ի դեմս պարոն Քոչարյանի, էլի դեմ է արտահատվել: Այսինքն՝ դեմ են արտահայտվել նախարարության կարգավիճակ ունենալու համար, հիմա դեմ են արտահայտվում այս տարբերակին ու ասում են՝ նախարարությունն է ճիշտը. բա ինչի՞ էիք այն ժամանակ դեմ»:
Հիշեցնենք, որ փոխոստիկանապետ Քոչարյանը աշխատանքից ազատման դիմում գրելուց մեկ օր առաջ լրագրողների հետ զրույցում դեմ էր արտահայտվել Ոստիկանության և ԱԱԾ ղեկավարների պաշտոնը քաղաքական դարձնելու օրինագծին, որն առաջին ընթերցմամբ արդեն ընդունվել է և այժմ գտնվում է լրամշակումների փուլում։ Հաջորդ օրը Հովհաննես Քոչարյանն ազատման դիմում է գրել: