«Ես ստորագրությունը տվել եմ միայն նրա համար, որ եթե հնարավոր է, Ռոբերտ Քոչարյանին բաց թողնեն գրավով: Մնացած հարցերը ինձ բոլորովին չեն հետաքրքրում». մեզ հետ զրույցում անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու կոչով ստորագրահավաքին՝ ասաց երգչուհի Գայանե Հովհաննիսյանը:
- Տիկին Հովհաննիսյան, ի՞նչն է պատճառը, որ միացել եք ստորագրահավաքին:
- Ես կարծում եմ, որ բոլորն էլ, այդ 60 հոգին, որ ստորագրություն են տվել…ես կարծում եմ, որ եթե մարդուն գրավի դիմաց բաց թողնեն, դրա մեջ կրիմինալ չկա:
- Հայտարարությունում նշված է. «Մեզ չկարողացան համոզել, որ եթե նա ազատության մեջ լինի, ապա կարող է խուսափել արդարադատությունից այն դեպքում, եթե նրա մեղքն ապացուցվի»։ Ինչո՞ւ եք վստահ, որ ազատության մեջ լինելով նա չի փորձի ազդել վկաների վրա եւ դրանով իսկ խուսափել արդարադատությունից:
- Ես կարծում եմ, որ եթե նա լինի ազատության մեջ, ոչ մի խոչընդոտ լինել չի կարող:
- Քիչ առաջ, օրինակ ոստիկանությունը հրապարակեց տեսանյութ այն մասին, թե ինչպես է Քոչարյանի աջակիցներից մեկը փորձել գործով տուժողներից մեկին կաշառել, որ նա հրաժարվի ցուցմունքից:
- Գիտե՞ք ինչ, ես գործ չունեմ ուրիշների հետ, ես պատասխան եմ տալիս միայն ինձ համար, մնացածները ինչ են անում, դա ինձ բոլորովին չի վերաբերում:
- Տիկին Հովհաննիսյան տարածված հայտարարությունում նշված է նաեւ. «Բայց մենք հայեր ենք, հայկական արմատներ ունենք, եւ մեզ անհանգստացնում է բարոյահոգեբանական մթնոլորտը Հայաստանում։ Անհանգստացնում է չարության եւ թշնամանքի ապակառուցողական մթնոլորտը»։ Դուք չարության ու թշնամանքի մթնոլո՞րտ եք նկատում ՀՀ-ում:
- Գիտե՞ք ինչ, ես ձեզ խնդրում եմ, ինձ նման հարցեր մի տվեք, միեւնույն է ես ձեր հարցին չեմ պատասխանում:
- Բայց դա գրված է հայտարարությունում եւ դրա տակ նաեւ ձեր ազգանունն է:
- Ես ստորագրությունը տվել եմ միայն նրա համար, որ եթե հնարավոր է, Ռոբերտ Քոչարյանին բաց թողնեն գրավով: Մնացած հարցերը ինձ բոլորովին չի հետաքրքրում:
Հովհաննիսյանը անջատեց հեռախոսը՝ հրաժարվելով պատասխանել մեր այլ հարցերին: