Հանուն սոցիալական արդարության – 0.1 տոկոս
«Ժառանգություն» կուսակցություն- 0.1 տոկոս
Հարցվածների 0.2 տոկոսը գտնում է, որ պետք է ձեւավորվի նոր կուսակցություն, ընտրություններին չի մասնակցի 0.6 տոկոսը: Ներկայացված ոչ մի կուսակցությանն իր ձայնը չի տա հարցվածների 5.3 տոկոսը: Հարցին դժվարացել է պատասխանել 7.1 տոկոսը:
Ինչպե՞ս եք գնահատում Ձեր ընտանիքի նյութական, տնտեսական ապահովվածությունը ներկայում: «GALLUP» ընկերության այս հարցին մայիս, սեպտեմբեր, նոյեմբեր ամիսներին հետեւյալ կերպ են պատասխանել:
Մայիսին իր ընտանիքի նյութական, տնտեսական ապահովվածությունը շատ լավ է գնահատել 2.5 տոկոսը, լավ՝ 18.2 տոկոսը: Միջին՝ 64.4 տոկոսը, 8.6 տոկոսը հարցին պատասխանել է վատ, 5.5 տոկոսը՝ շատ վատ: Հարցին դժվարացել է պատասխանել հարցվածների 0.7 տոկոսը:
Սեպտեմբերին ընտանիքի նյութական, տնտեսական ապահովվածությունը շատ լավ է գնահատվել 2.6 տոկոսի մոտ, լավ՝ 16.3, միջին՝ 61.4 տոկոսի մոտ: Վատ պատասխանն է ընտրել հարցվածների 12.9, շատ վատ՝ 6.3 տոկոսը: Հարցին դժվարացել է պատասխանել 0.5 տոկոս մարդ:
Արդեն նոյեմբերին իր ընտանիքի նյութական, տնտեսական ապահովվածությունը շատ լավ է գնահատել 5.0, լավ՝ 22.9 տոկոս մարդ: 59.3 տոկոսը պատասխանել են միջին, 8.9 տոկոսի համար նախընտրելի է եղել վատ պատասխանը, 3.7 տոկոսի համար՝ շատ վատ: Հարցվածների 0.2 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել հարցին:
Հարցման մասնակիցները նաեւ գնահատել են ՀՀ-ի ներկա տնտեսական վիճակը: Ներկայացվել են կրկին մայիս, սեպտեմբեր, նոյեմբեր ամիսների հետազոտությունների արդյունքները: Մայիսին մեր երկրի վիճակը շատ լավ է գնահատել հարցվածների 1.7 տոկոսը, լավ՝ 9.2 տոկոսը, միջին՝ 54.5 տոկոսը: Մեր երկրի վիճակն այդ ամսին վատ է գնահատել 22.5 տոկոսը, շատ վատ՝ 10.9 տոկոս մարդ: Հարցին դժվարացել է պատասխանել հարցվածների 1.2 տոկոսը:
Սեպտեմբերին հարցման արդյունքները բախշվել են հետեւյալ կերպ՝ շատ լավ՝ 1.7 տոկոս, լավ՝ 9.5 տոկս, միջին՝ 46.7 տոկոս, վատ՝ 28.0 տոկոս, շատ վատ՝ 10.7 տոկոս, հարցին դժվարացել է պատասխանել 3.4 տոկոս մարդ:
Նոյեմբերին մեր երկրի վիճակը լավ է գնահատել հարցվածների 2.8 տոկոսը, լավ՝ 16.3 տոկոսը, միջին՝ 54.6 տոկոսը: Հարցմանը մասնակցածների 17.9 տոկոսը ՀՀ տնտեսական վիճակը գնահատել է վատ, 6.3 տոկոսը շատ վատ, հարցին դժվարացել է պատասխանել 2.2 տոկոս մարդ:
Ինչպե՞ս եք գնահատում Ընդդիմության, ՀՀ ԱԺ, ՀՀ կառավարություն, ՀՀ նախագահի, ՀՀ վարչապետի գործունեությունը: Հարցումների պատասխանները համապատասխանաբար հետեւյալ տոկոսային տեսքն ունեն՝ Ընդդիմության աշխատանքին հավանություն է տվել 22.5 տոկոսը, 61.2 տոկոսը չի տվել հավանություն, հարցին դժվարացել է պատասխանել 13.3 տոկոս մարդ:
ՀՀ ԱԺ գործունեությանը հավանություն է տվել 43.1 տոկոսը, հավանություն չի տվել 46.0 տոկոսը, հարցին դժվարացել է պատասխանել 10.9 տոկոսը: ՀՀ կառավարության աշխատանքին հավանություն է տվել 54.9 տոկոսը: Հարցվածների 36.3 տոկոսը չի տվել հավանություն, 8.8 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել հարցին:
ՀՀ նախագահի գործունեւության հետ համամիտ են հարցվածների 83.0 տոկոսը, հավանություն չեն տվել 11.7 տոկոսը, հարցին դժվարացել են պատասխանել 5.3 տոկոսը: ՀՀ վարչապետի գործունեւությանը հավանություն են տվել հարցվածների 83.2 տոկոսը, հակառակ կարծիքն են ունեցել 13.5 տոկոսը: Հարցին դժվարացել են պատասխանել հարցվածների 3.3 տոկոսը:
Որո՞նք են պետության առջեւ ներկա պահին կանգնած ամենակարեւոր 3 խնդիրները:
Առաջին տեղում գործազրկությունն է՝ 34.1 տոկոս, այնուհետ նույն տոկոսային հարաբերությամբ նշվում է ցածր թոշակը, ցածր աշխատավարձը՝ 34.1 տոկոս: 2-րդ տեղում է տնտեսական վիճակը՝ 32.8 տոկոս: Արցախի հիմնախնդիրը 3-րդ տեղում է՝ 24.1 տոկոս, կրթական համակարգի վատ վիճակ՝ 15.2 տոկոս, առողջապահական համակարգի վատ վիճակ՝ 10.3 տոկոս: Հարցմանը մասնակիցներից 7.7 տոկոսը նշել է արտագաղթը, 7.4 տոկոսը արտաքին քաղաքականության եւ պաշտպանության խնդիրները: 7.2 տոկոսի համար պետության առջեւ ներկա պահին կանգնած ամենակարեւոր խնդիրը գնաճն է եւ ինֆլյացիան, 7.0 տոկոսի համար կոռուպցիան:
Վերջին մեկ տարում նշված ոլորտներից որու՞մ են իրականացվել բարեփոխումներ կառավարության կողմից:
Բանակ՝ 80.6 տոկոս, Կոռուպցիա՝ 69.6 տոկոս, Առողջապահություն՝ 63.5 տոկոս, Ոստիկանություն՝ 60.9 տոկոս, Տնտեսություն՝ 58.3 տոկոս, Արտաքին քաղաքականություն՝54.7 տոկոս: Բնապահպանություն՝ 51.3տոկոս, Սոցիալական ոլորտ՝ 49.2 տոկոս, Աշխատատեղեր՝ 48.5 տոկոս, Գյուղատնտեսություն՝ 47.7 տոկոս, Դատական համակարգ՝ 45.6 տոկոս, Կրթություն՝ 39.0 տոկոս:
Բավարարվա՞ծ եք արդյո Ձեր կյանքով: «GALLUP» ընկերությունը նաեւ այսպիսի հարցադրում է արել: 2019 թվականի մայիսին իր կայնքով լիովին բավարարված է եղել հարցվածների 20.0 տոկոսը, ավելի շուտ բավարարված՝ 51.5 տոկոսը, ավելի շուտ բավարարված չեմ պատասխանել է 15.5 տոկոսը, մայիսին ընդհանրապես բավարարված չի եղել հարցվածների 10.3 տոկոսը, հարցին դժվարացել է պատասխանել 1.1 տոկոսը:
Սեպտեմբերին նույն հարցն ունեցել է հետեւյալ պատասխանները: Լիովին բավարարված եմ՝ 21.4 տոկոս, ավելի շուտ բավարարված եմ՝ 46.3 տոկոս, ավելի շուտ բավարարված չեմ՝ 17.9 տոկոս, ընդհանրապես բավարարված չեմ 14.0 տոկոս, հարցին դժվարացել է պատասխանել 0.4 տոկոսը:
Նոյեմբերին իր կյանքից լիովին բավարարված է եղել հարցվածների 20.7 տոկոսը, ավելի շուտ բավարարված՝ 51.5 տոկոսը: Ավելի շուտ բավարարված չի եղել 16.36 տոկոսը, 10.5 տոկոսն ընդհանրապես իր կյանքով բավարարված չի եղել, հարցին դժվարացել է պատասխանել հարցվածների 0.9 տոկոսը: