Ծննդկան Մերի Մարգարյանի գործով մանկաբարձ-գինեկոլոգներ Շուշանիկ Բախշյանը եւ Անի Բաբելյանը արդարացվեցին
08/02/2021 schedule14:31
2015թ.-ի ամռանը մահացած ծննդկան Մերի Մարգարյանի գործով ամբաստանյալ, Շենգավիթ» ԲԿ-ի մանկաբարձ-գինեկոլոգներ Շուշանիկ Բախշյանը եւ Անի Բաբելյանը արդարացվեցին:
Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Բալայանի նախագահությամբ, քիչ առաջ հրապարակեց սույն գործով դատավճիռը: Բախշյանն ու Բաբելյանը մեղադրվում էին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130 հոդվածի 2-րդ մասով (Բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ): Բալայանը նշեց, որ նրանց մեղադրանքը դատարանում չապացուցվեց, եւ սպառվել են ապացույցներ ձեռք բերելու հնարավորությունները: «Հետեւաբար, վերջիններիս նկատմամբ պետք է կայացնել արդարացման դատավճիռ»,- ասաց դատավորը: Ուստի դատարանը վճռեց Շուշանիկ Բախշյանին եւ Անի Բաբելյանին առաջադրված մեղադրանքում ճանաչել անպարտ եւ արդարացնել հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Հիշեցնենք, որ այս գործը դատարանում քննվում էր 2016 թվականից:
Ծննդկան Մերի Մարգարյանը մահացել է «Էրեբունի» ԲԿ-ում: Նրա հարազատները կատարվածի մեջ մեղադրում են «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնի բժշկուհի Շուշանիկ Բախշյանին, որի մոտ հաշվառված է եղել, եւ 35 շաբաթ հետազոտվել է 26-ամյա կինը:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ «Շենգավիթ» ԲԿ-ի մանկաբարձ-գինեկոլոգ Շուշանիկ Բախշյանը 2015թ. փետրվարի 11-ից հաշվառման է վերցրել եւ վարել Մերի Մարգարյանի հղիությունը: Բախշյանը, պարտավոր լինելով Մերի Մարգարյանին ցուցաբերել անհետաձգելի, առաջին բժշկական օգնություն՝ անկախ այդ օգնության դիմաց վարձատրությունը երաշխավորող հիմքերի եւ այլ հանգամանքների առկայությունից, ինչպես նաեւ ապահովել ցուցաբերվող բժշկական օգնության եւ սպասարկման քանակական եւ որակական բնութագրիչների համապատասխանությունը սահմանված չափանիշներին, իր մասնագիտական պարտականությունների նկատմամբ անփույթ եւ անբարեխիղճ վերաբերմունքի հետեւանքով դրանք իրականացրել է ոչ պատշաճ, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է Մերի Մարգարյանի, այնուհետեւ՝ նորածնի մահը:
Նույն բժշկական կենտրոնի բժշկուհի Անի Բաբելյանը 2015թ. հուլիսի 25-ին բժշկական օգնությունը եւ սպասարկումը կազմակերպելու ժամանակ իր մասնագիտական պարտականությունների նկատմամբ անփույթ եւ անբարեխիղճ վերաբերմունքի հետեւանքով դրանք իրականացրել է ոչ պատշաճ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է Մերի Մարգարյանի, այնուհետեւ՝ նորածնի մահը:
Շուշանիկ Բախշյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրված գրավը, իսկ Բաբելյանի նկատմամբ՝ ստորագրությունը, որը դատարանի վճռով վերացվեց:
Տուժողի ներկայացուցիչ Մարինե Թովմասյանը ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց, որ դատական ակտը դեռ չեն ստացել, այն ստանալուց եւ կողմերի քննարկելուց հետո դիրքորոշում կհայտնեն: