Թուրքական դրոշներ ենք այրում, պահանջում ճանաչում, երբ մեր ձեռքից պետություն են տանում, ոչինչ չենք անում. Բաբաջանյան
23/04/2021 schedule08:56
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ամենակարևոր քայլը մենք չենք արել, մենք՝ որպես ազգ, որպես հավաքականություն, որպես երկիր մոլորակի վրա մեր տեղն ու դերն ունեցող հանրույթ: Մենք չենք արել այդ կարևոր քայլը, թեև ունենք, դեռ ունենք անելու պատմական հնարավորություն:
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը՝ նշելով, որ այդ քայլը ամուր, կայուն, անվտանգ, հզոր, մրցունակ, ժամանակակից պետության կառուցումն է, որտեղ ապահովված են մարդկային ազատությունները, որտեղ հասարակությունը ստեղծագործում է և կառուցում իր կյանքը, որտեղ մարդը պաշտպանված է իրավունքով, օրենքով, Սահմանադրությամբ: Այդ պետությունն է լինելու Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առաջին, կարևոր և առանցքային քայլը: Մենք այդ պետությունը չենք կառուցել:
«Ավելին՝ մենք հեռանում ենք այդ պետությունից, մենք մեր պետությունը ենթարկեցնում ենք մի քանի խմբերի անձնական, նյութապաշտական, փառասիրական հավակնություններին և հակումներին, այդ ամենի համար պետությունը հանձնվում է արտաքին հովանավորին, դառնում մեկ այլ պետության կցորդը:
Եվ այս ամենի մասին մտածելու փոխարեն՝ մենք ամեն ապրիլի 24-ին թուրքական դրոշներ ենք այրում, պահանջում ենք ճանաչում, այն դեպքում, երբ մեր ձեռքից պետությունն են տանում, իսկ մենք ոչինչ չենք ճանաչում: Տանում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հողը՝ հայկական հզոր պետությունը, պետականությունը, իսկ մենք շարունակում ենք ամեն ապրիլի 24-ին իներցիայով ու բնազդով ինչ-որ ծիսակատարություններ անել՝ չմտածելով, որ այդ ամենը աշխարհում ոչնչի արժեք չունի, քանի որ աշխարհում հարցեր լուծելու, իրավունք և հիշատակ պաշտպանելու մի գործիք կա՝ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆԸ»,- գրել է նա: