ՊՎԾ-ն մանկավարժական համալսարանում խախտումներ է հայտնաբերել
Պետական վերահսկողական ծառայությունը հետևողականորեն իրականացնում է իրեն վերապահված լիազորությունները:
Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել է «EduArmenia2022» համահայկական գիտակրթական աշխատաժողովի բացմանը
Աշխատաժողովն անցկացվում է արդեն 3-րդ տարին, և այս տարվա խորագիրն է «Ներառական կրթություն»։
Թողարկվել է Մանկավարժական համալսարանի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված նամականիշ
590 դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի շենքը, լոգոտիպն ու գրությունը:
Ամենատպավորիչ պահերից մեկը դասերից փախչելն էր. այսօր ՀՀ-ում 55 հազար շրջանավարտ փակեց դպրոցական լինելու էջը
Ամենտպավորիչ պահերից մեկը Վերջին դասին պատրաստվելու համար բուն դասերից երբեմն փախչելն էր:
Նա ծաղրի է ենթարկվում և չի արժանանում հարգանքի. ուսուցիչների՝ աշխատանքը թողնելու խնդիրը վերջին շրջանում մտահոգիչ է
Կրթության փորձագետ Սերոբ Խաչատրյանը ևս նույն կարծիքին է՝ ուսուցիչը լարված, սթրեսային աշխատանք չպետք է ունենա, որ չհիասթափվի իր աշխատանքից:
Ուսուցիչը չունի որակավորում, սակայն դասավանդում է դպրոցում. հարցազրույց կրթության տեսչական մարմնի ղեկավարի հետ
Մենք որոշ մասնագետների պակաս ունենք, որը տարբեր բացերի հետևանքով է:
Սիմվոլիկա կա, որ 100-ամյա բուհում առաջին անգամ կին է ընտրվել. վարչապետը՝ ԵՊՄՀ-ի ռեկտորի ընտրության մասին
Նշենք, որ այս պաշտոնում ընտրվել է հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սրբուհի Ռաֆիկի Գևորգյանը՝ 5 տարի ժամկետով:
100-ամյա Մանկավարժականն ավանդույթ ունեցող բուհ է. Վահրամ Դումանյանն այցելել է համալսարան
Պետության համար չափազանց կարևոր է Մանկավարժական համալսարանը, որի հետ մենք մեծ հույսեր ենք կապում:
Բուհերում երկար տարիներ հայր իշխանական տենդենցն է տիրել, այժմ շատ ոլորտներ վստահում են կանանց. ՀՊՄՀ ռեկտոր
Ուսուցչի մասնագիտությունը բարդ է, քանի որ բարդ են հենքային բաղադրիչները:
100-ամյա Մանկավարժականն առաջին անգամ ունի կին ռեկտոր
Փակ, գաղտնի քվեարկությամբ միաձայն՝ 19 կողմ, ոչ մի դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ռեկտոր ընտրվեց բուհի երկարամյա պրոռեկտոր, հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սրբուհի Գևորգյանը։
Ունենք քիչ հանդիպող մի իրավիճակ մանկավարժական համալսարանում, երբ ղեկավար կազմում կանայք գերակշռում են. Ժաննա Անդրեասյան
Առաջիկայում մանկավարժական համալսարանի լուրջ վերափոխման խնդիր ունենք:
Նոյեմբերի 15-ից որ բուհերը կշարունակեն հեռավար ուսուցումը, որոնք կանցնեն առկա դասապրոցեսի
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն էլ հայտնել է, որ բուհում դասերը կշարունակվեն անցկացվել հեռավար եղանակով:
Մանկավարժական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ է ընտրվել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը
Նիստի ընթացքում ընդունվել է նաև աշխատակարգի փոփոխությունը, իսկ ռեկտորի մրցույթի օր է նշանակվել ս․թ․ դեկտեմբերի 18-ը։
Հաստատվել է Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի կազմը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի 2021 թվականի հոկտեմբերի 28-ի թիվ 1226-Ա որոշմամբ՝ հաստատվել է «Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի կազմը։
Ռեկտոր ընտրվելու համար այլեւս դոկտոր, պրոֆեսոր լինելը պարտադիր չէ. Կառավարությունն ընդունեց որոշումը
Կառավարության այսօրվա նիստում ռեկտորներին ներկայացվող պահանջներից հանվեց դոկտորի գիտական աստիճան եւ պրոֆեսորի կոչում ունենալու պահանջը:
Հայտնի են 3 բուհերի վերաբերյալ Կառավարության որոշման գործով ՍԴ նիստի հետաձգման պատճառն ու նոր նիստի օրը
Կառավարության մայիսի 4-ի որոշմամբ փոփոխության են ենթարկվել հիմնադրամ 12 բուհերից 3-ի (ԵՊՀ, Մանկավարժական համալսարան, ՇՊՀ) հոգաբարձուների խորհրդի ձեւավորման կարգը՝ 32-ից դառնալով 20:
Սահմանադրական դատարանը հետաձգել է 3 բուհերի վերաբերյալ Կառավարության որոշման գործով նիստը
ՍԴ աշխատակարգային որոշումների մեջ նիստի հետաձգման եւ հաջորդ նիստը անցկացնելու ժամանակացույցի մասին տեղեկություններ դեռ չկան:
Ռեկտոր ընտրվելու համար դոկտոր, պրոֆեսոր լինելը կարող է պարտադիր չլինել. Հովhաննիսյանը կդառնա՞ ԵՊՀ ռեկտոր
Ռեկտորներին ներկայացվող պահանջներից կհանվի դոկտորի, պրոֆեսորի կոչում ունենալու պահանջը: Նախագիծը ներկայացրել է ԿԳՄՍՆ-ն:
Բուհերի վերաբերյալ Կառավարության նոր որոշումը Մանկավարժական համալսարանի ռեկտորը փիլիսոփայական է համարում
Կառավարության որոշմամբ, փոփոխության է ենթարկվում հիմնադրամ բուհերի հոգաբարձուների խորհրդի ձեւավորման կարգը՝ թվակազմը 32-ից կամ 24-ից դարձնելով 20:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը կհամագործակցի հայաստանյան 5 բուհերի հետ
Նախարարությունը կհամագործակցի հայաստանյան 5 բուհ-երի հետ՝ սոցիալական աշխատողի ինստիտուտի զարգացման ուղղությամբ:
Մանկավարժական համալսարանից մոտ 60 ուսանող եւ աշխատակից է տարհանվել
Դեպքի վայր է ԱԻՆ ՓԾ հրշեջ-փրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ: Մինչ փրկարարների՝ կանչի վայր հասնելը մոտ 60 ուսանող եւ աշխատակից տեղի ուժերով տարհանվել է:
Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ուսխորհրդի ֆինանսական աղբյուրը՝ անհայտ կամ հույժ գաղտնի․ ՀՊՄՀ Restart
Սակայն, հակառակ այս պնդման, բուհի 2015-18 թթ. եկամուտների եւ ծախսերի կատարողականների «դրամական միջոցների արտահոսք» բաժնում նշված է, որ այդ թվականներին ուսխորհրդին հատկացվել են տարբեր չափի գումարներ։
ՀՊՄՀ հոգաբարձուների խորհրդի նոր կազմում ընդգրկված ուսանողը համալսարանականներին պարտադրել է զբաղվել ՀՀԿ-ի գովազդով
2016 թվականին Աստղիկ Հակոբյանը ֆեյսբուքյան խմբային նամակագրության միջոցով այլ ուսանողների գրել է, որ վերջիններս մտնեն ուսանողական խորհրդի նախագահի ֆեյսբուքյան էջ ու տարածեն Շարմազանովի մասին նյութը։
Երթ Խանջյան փողոցով, ցուցարարները Մանկավարժական համալսարանում են (լուսանկարներ)
Այս պահին ցուցարարները շարունակում են երթը Երեւանի Խանջյան փողոցով:
Ինքնասպանությունների սխալ լուսաբանումը կարող է նպաստել դրանց քանակի աճին. ուղեցույց
Հոգեբանները համոզված են, որ ինքնասպանությունների վիճակագրության աճին նպաստում են նաեւ լրատվության միջոցները, երբ տեղի ունեցած ողբերգության մասին հայտնում են ոչ ճիշտ մոտեցմամբ ու շեշտադրումներով:
Ինչու են մարդիկ ինքնասպանության դիմում եւ ինչպես լուսաբանել նման դեպքերը
Անցած ամիս յուրաքանչյուր երկու-երեք օրվա ընթացքում ինչ-որ մեկը փորձել է վերջ տալ կյանքին:
Հացադուլ հայտարարած գյումրեցի դասախոսը գիշերել է ամբիոնում
Եթե երեկ պահանջում էի կասեցնել գիտխորհրդի նիստն ու ամբիոնի վարիչների ու դեկանների ընտրությունը չանցկացնել օրենքին հակասող պայմաններում, այսօր պահանջս փոխվել է: