Անթույլատրելի եմ համարում 100-ամյա բուհի, ուսուցիչներ կրթող հաստատության, հանրակրթության ոլորտները սպասարկող համալսարանի հասցեին հնչող նման որակումներն ու գնահատականները։
Փորձում եմ լռել, բայց չի ստացվում։ Ասում են՝ եթե այդքան լավն է, ինչո՞ւ է այդքան մեռած։
Մինչև շաբաթվա վերջ պահանջելու ենք հանդիպում-քննարկում Կառավարության և ԿԳՄՍ նախարարության անդամների հետ։
Նրա խոսքով՝ թեստերը պետք է նույն բարդության լինեն, և դրանք կազմողների համար հստակ պահանջներ պետք է դրվեն:
Աշխատաժողովն անցկացվում է արդեն 3-րդ տարին, և այս տարվա խորագիրն է «Ներառական կրթություն»։
590 դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի շենքը, լոգոտիպն ու գրությունը:
Ամենտպավորիչ պահերից մեկը Վերջին դասին պատրաստվելու համար բուն դասերից երբեմն փախչելն էր:
Կրթության փորձագետ Սերոբ Խաչատրյանը ևս նույն կարծիքին է՝ ուսուցիչը լարված, սթրեսային աշխատանք չպետք է ունենա, որ չհիասթափվի իր աշխատանքից:
Բուհերում դասապրոցեսն ընթանում է բնական հունով:
Մենք որոշ մասնագետների պակաս ունենք, որը տարբեր բացերի հետևանքով է:
Նշենք, որ այս պաշտոնում ընտրվել է հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սրբուհի Ռաֆիկի Գևորգյանը՝ 5 տարի ժամկետով:
Պետության համար չափազանց կարևոր է Մանկավարժական համալսարանը, որի հետ մենք մեծ հույսեր ենք կապում:
Ուսուցչի մասնագիտությունը բարդ է, քանի որ բարդ են հենքային բաղադրիչները:
Փակ, գաղտնի քվեարկությամբ միաձայն՝ 19 կողմ, ոչ մի դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ռեկտոր ընտրվեց բուհի երկարամյա պրոռեկտոր, հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սրբուհի Գևորգյանը։
Առաջիկայում մանկավարժական համալսարանի լուրջ վերափոխման խնդիր ունենք:
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն էլ հայտնել է, որ բուհում դասերը կշարունակվեն անցկացվել հեռավար եղանակով:
Նիստի ընթացքում ընդունվել է նաև աշխատակարգի փոփոխությունը, իսկ ռեկտորի մրցույթի օր է նշանակվել ս․թ․ դեկտեմբերի 18-ը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի 2021 թվականի հոկտեմբերի 28-ի թիվ 1226-Ա որոշմամբ՝ հաստատվել է «Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի կազմը։
Կառավարության այսօրվա նիստում ռեկտորներին ներկայացվող պահանջներից հանվեց դոկտորի գիտական աստիճան եւ պրոֆեսորի կոչում ունենալու պահանջը:
Կառավարության մայիսի 4-ի որոշմամբ փոփոխության են ենթարկվել հիմնադրամ 12 բուհերից 3-ի (ԵՊՀ, Մանկավարժական համալսարան, ՇՊՀ) հոգաբարձուների խորհրդի ձեւավորման կարգը՝ 32-ից դառնալով 20:
ՍԴ աշխատակարգային որոշումների մեջ նիստի հետաձգման եւ հաջորդ նիստը անցկացնելու ժամանակացույցի մասին տեղեկություններ դեռ չկան:
Ռեկտորներին ներկայացվող պահանջներից կհանվի դոկտորի, պրոֆեսորի կոչում ունենալու պահանջը: Նախագիծը ներկայացրել է ԿԳՄՍՆ-ն:
Կառավարության որոշմամբ, փոփոխության է ենթարկվում հիմնադրամ բուհերի հոգաբարձուների խորհրդի ձեւավորման կարգը՝ թվակազմը 32-ից կամ 24-ից դարձնելով 20:
Նախարարությունը կհամագործակցի հայաստանյան 5 բուհ-երի հետ՝ սոցիալական աշխատողի ինստիտուտի զարգացման ուղղությամբ:
Դեպքի վայր է ԱԻՆ ՓԾ հրշեջ-փրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ: Մինչ փրկարարների՝ կանչի վայր հասնելը մոտ 60 ուսանող եւ աշխատակից տեղի ուժերով տարհանվել է:
Սակայն, հակառակ այս պնդման, բուհի 2015-18 թթ. եկամուտների եւ ծախսերի կատարողականների «դրամական միջոցների արտահոսք» բաժնում նշված է, որ այդ թվականներին ուսխորհրդին հատկացվել են տարբեր չափի գումարներ։
2016 թվականին Աստղիկ Հակոբյանը ֆեյսբուքյան խմբային նամակագրության միջոցով այլ ուսանողների գրել է, որ վերջիններս մտնեն ուսանողական խորհրդի նախագահի ֆեյսբուքյան էջ ու տարածեն Շարմազանովի մասին նյութը։
Այս պահին ցուցարարները շարունակում են երթը Երեւանի Խանջյան փողոցով:
Հոգեբանները համոզված են, որ ինքնասպանությունների վիճակագրության աճին նպաստում են նաեւ լրատվության միջոցները, երբ տեղի ունեցած ողբերգության մասին հայտնում են ոչ ճիշտ մոտեցմամբ ու շեշտադրումներով:
Անցած ամիս յուրաքանչյուր երկու-երեք օրվա ընթացքում ինչ-որ մեկը փորձել է վերջ տալ կյանքին:
Եթե երեկ պահանջում էի կասեցնել գիտխորհրդի նիստն ու ամբիոնի վարիչների ու դեկանների ընտրությունը չանցկացնել օրենքին հակասող պայմաններում, այսօր պահանջս փոխվել է: