Սիգարոնի արտադրանքն Ուկրաինայում առգրավել են. մոտ 100 հազար դոլարի վնաս են կրում
Ծխախոտի արտադրությամբ զբաղվող հայկական «ՍՊՍ Սիգարոն» ընկերությունը Ուկրաինայի պետական կառույցների եւ մասնավոր փոխադրողի չպատճառաբանված գործողությունների հետեւանքով մոտ 100 հազար ԱՄՆ դոլարի վնաս է կրում: Այս մասին «Հայելի» մամուլի ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Ահարոն Թադեւոսյան, որը ասուլիսին ներկայացել էր ընկերության հանրային կապերի պատասխանատու Նվեր Սարգսյանի եւ զարգացման գծով տնօրեն Վլադլեն Վլասենկոյի հետ միասին:
«ՍՊՍ Սիգարոն»-ի ներկայացուցիչները պատմեցին, որ 2016 թվականից ծխախոտի վաճառքի շուկան ընդլայնելու նպատակով բանակցություններ են վարել լեհական մի ընկերության հետ, ապա պայմանավորվածություն ձեռք բերել, որպեսզի հայկական ծխախոտը հասցնեն Լեհաստան: 2017 թվականի մայիս ամսին 126 հազար տուփ ծխախոտը ուկրաինական մի փոխադրողի միջոցով հասցրել են Օդեսա, սակայն Ուկրաինայի տարածքում նրանց բեռը կանգնել է եւ արդեն երկու ամսի է չեն կարողանում ծխախոտը ոչ Լեհաստան տանել, ոչ էլ ետ բերեն Հայաստան:
«Բարեհաջող կերպով բեռն անցավ Վրաստանը, հասավ Ուկրաինա եւ շատ անհասկանալի պայմաններում մեր բեռը կանգնացրեցին, առանց պատճառ ներկայացնելու, ոչ թողեցին արտահանենք Լեհաստան եւ ոչ էլ ետ բերել: Պահանջեցինք, որ ետ բերեն Հայաստան: Մեզ դա էլ չթողեցին: Լեհական կողմը դիմել էր Լեհաստանի դեսպանատանը, որը գտնվում է Կիեւում: Լինելով օրինական երկրում, օրինական արտադրանք արտադրելով մեր բարեկամ երկրում պետական չինովնիկներն առանց որեւէ պատճառաբանության առգրավել են մեր ապրանքը, եւ չենք կարողանում այն ետ ստանալ»,- ասաց Ահարոն Թադևոսյանը՝ նշելով, որ չնայած պաշտոնական պարզաբանում իրենց չի հաջողվել դեռ ստանալ, սակայն Ուկրաինայի Հանրապետության պետական ֆիսկալ ծառայությունը հաղորդագրություն է տարածել, համաձայն որի՝ Օդեսայի մարզում առգրավվել է 840 հազար տուփ առանց ակցիզային դրոշմանիշի մաքսանենգ սիգարետ:
«ՍՊՍ Սիգարոն»-ի զարգացման գծով տնօրեն Վլադլեն Վլասենկոն էլ հանրության ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ ֆիսկալ ծառայության հաղորդագրությանը կցված լուսանկարներում եւս ապացուցվում է, որ իրենց ծխախոտների վրա փակցված է եղել ակցիզային դրոշմանիշները:
Ընկերության տնօրենի պնդմամբ՝ իրեն մեծ դժվարությամբ կարողացել են հաղթահարել Եվրոպական միության ստանդարտները, որից հետո միայն կարողացել են փոխադրումը սկսել: Նա նշեց նաեւ, որ լեհական ընկերության կողմից ստացել են ակցիզներ, որոնք փակցված են եղել ծխախոտների վրա:
Armtimes.com-ի հարցին ի պատասխան Ահարոն Թադևոսյանն ասաց, որ Ուկրաինայում առգրավված ծխախոտը, եթե չկարողանան ետ վերադարձնել կամ արտահանումը մինչեւ վերջ իրականացնեն, ապա կկրեն 70 հազար դոլարին հասնող վնաս միայն ծխախոտների կորստից, եւ եւս որոշակի գումար, քանի որ այդ խմբաքանակից բացի փաթեթավորման համար արդեն տպագրված նյութեր ունեն, որոնք այլ շուկայի համար չեն կարող օգտագործել, քանի որ լեհական գրառումներ են արվել, հատուկ լուսանկարներ են փակցված տուփերի վրա եւ այլն:
Բանախոսները ասացին, որ երեկ գրավոր դիմում են ներկայացրել վարչապետ Կարեն Կարապետյանին, որպեսզի պետական աջակցություն ստանան առաջացած խնդիրը լուծելու համար: Բացի դա ընկերության իրավաբանն արդեն Ուկրաինայում եւ փորձում են դատական կարգով բեկանել առգրավման որոշումը: