ԱԻՆ-ի պարզաբանումը armtimes.com-ի հրապարակման վերաբերյալ. ո՞վ է մեղավոր հրդեհի համար
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը պարզաբանում է տրամադրել armtimes.com-ում հրապարակված «Օգոստոսի 8-ին ԱԻՆ-ը խորհուրդ էր տալիս հակահրդեհային հսկիչ կետեր ստեղծել.ում էր ուղղված այն» վերտառությամբ հոդվածի վերաբերյալ:
Նյութում մենք մատնանշել էինք ԱԻՆ-ի օգոստոսի 8-ին արած հայտարարությանը, որով նախարարությունը խորհուրդ էր տվել առավել հրդեհավտանգ ժամանակահատվածներում ճանապարհներին (անտառի մուտքի մոտ) ստեղծել հսկիչ կետեր` վարորդներին ու բնակիչներին հրդեհային անվտանգության կանոնների պահպանման մասին նախազգուշացնելու նպատակով:
ԱԻՆ-ի պարզաբանման մեջ նշված է, որ «Հրդեհային անվտանգության մասին» ՀՀ օրենքի (ընդունված 18.04.2001թ.) 20-րդ հոդվածի համաձայն` անտառներում, ստորգետնյա հանքերում, երկաթուղային եւ օդային տրանսպորտում հրդեհային անվտանգության նորմատիվ փաստաթղթերի պահպանման նկատմամբ պետական հսկողությունն իրականացնում է համապատասխան նախարարությունը, վարչությունը կամ գերատեսչությունը: Խոսքը, բնականաբար, բնապահպանության նախարարության մասին է:
ԱԻՆ-ը նաեւ մեջբերել է ՀՀ Անտառային օրենսգրքի 21-րդ հոդվածը, որը սահմանում է անտառների պահպանությունը: «Անտառի սեփականատերերը, անտառային տնտեսություն վարող անձինք եւ անտառօգտագործողները պարտավոր են`
ա) պահպանել հակահրդեհային անվտանգության կանոնները.
բ) մշակել եւ իրականացնել համապատասխան միջոցառումների համալիր ծրագրեր հրդեհների հայտնաբերման եւ մարման ուղղությամբ, այդ թվում՝ կառուցել եւ վերանորոգել հակահրդեհային նշանակության ճանապարհները.
գ) հրդեհների հայտնաբերման դեպքում ահազանգել եւ ներգրավել մասնագիտացված հրշեջ ծառայություններին եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին»,- ասված է օրենքում, որտեղ շարադրված է ե՛ւ բնապահպանության նախարարության նպատակներն ու խնդիրները, ե՛ւ բնապահպանության տեսչության գործառույթները: Ըստ այդ, բնապահպանական պետական տեսչությունն իրականացնում է վերահսկողական գործառույթներ եւ կիրառում պատասխանատվության միջոցներ շրջակա միջավայրի պահպանության, բնական ռեսուրսների օգտագործման, վերարտադրության ոլորտում: