Հայ զինծառայողները չեն ժամանել Վրաստան՝ մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի հետ զորավարժությանը
Թեև ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Հայաստանը մասնակցելու է Վրաստանի Օրպոլո զորավարժարանում այսօր մեկնարկած Agile Spirit 2017 բազմազգ զորավարժությանը, սակայն հայ զինծառայողներն այդպես էլ չեն ժամանել Վրաստան, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
«Հայ զինծառայողները չեն ժամանել և չեն մասնակցել զորավարժության պաշտոնական բացման արարողությանը: Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ղեկավարությունից առայժմ ոչ մի բացատրություն չենք ստացել», ասել է Վրաստանի ՊՆ հասարակայնության և ռազմավարական հաղորդակցության բաժնի ղեկավար Նինո Տոլորդավան:
Agile Spirit զորավարժությունները 2011-ից սկսած ամեն տարի կայանում են Վրաստանում՝ Վրաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության շրջանակներում: Դրանք ներառում են երկու փուլ՝ շտաբային և դաշտային: Զորավարժությանը մասնակցում են Վրաստանը, ԱՄՆ-ն, Բուլղարիան, Ռումինիան, Ուկրաինան և Ադրբեջանը:
Հայաստանի զինուժը մասնակցել էր այս տարվա հուլիսի 31-ին Վրաստանում՝ Թբիլիսիից ոչ հեռու գտնվող Վազիանիի ռազմական օդանավակայանում, կայացած ՆԱՏՕ-ի Noble Partner 2017 զորավարժությանը, որում ներգրավված էին շուրջ 2 հազար 800 զինծառայողներ, 500 միավոր ռազմական տեխնիկա, այդ թվում՝ ամերիկյան և գերմանական տանկեր, զրահամեքենաներ, ինքնաթիռներ:
Noble Partner 2017 զորավարժությանը մասնակցել են ՆԱՏՕ-ի անդամ հինգ երկիր՝ ԱՄՆ-ը, Գերմանիան, Մեծ Բրիտանիան, Սլովենիան և Թուրքիան, ինչպես նաև գործընկեր երեք պետություններ՝ Վրաստանը, Ուկրաինան և Հայաստանը: