Ինչո՞ւ պետք է վարկը շուտ փակելիս մարդ տոկոս վճարի, բանկի օդը շնչելն էլ 100 դոլար դարձրեք
Ազգային ժողովում սեպտեմբերի 13-ին բանկային կրեդիտավորման վերաբերյալ հարցերի քննարկման ժամանակ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը ԿԲ փոխնախագահ Ներսես Երիցյանից հետաքրքրվեց, թե ո՞ր իրավական հիմնավորմամբ է վարկը վաղաժամկետ վճարելու դեպքում վարկառուն հավելյալ գումարներ վճարում բանկին:
ԿԲ փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը բացատրեց, որ վարկառուն վարկ է վերցնում ավելի երկար ժամկետով, ու երբ վաղաժամկետ է մարում, բանկը դրանով հրաժարվում է իր երկարաժամկետ եկամուտից՝ բանկի ծրագրերը խառնվում են իրար:
Այնուհետեւ Հակոբ Հակոբյանը արձագանքեց, թե այդ դեպքում՝ յուրաքանչյուր բանկ մտնող պետք է բանկ մտնելուց որոշակի գումար մուծի, օրինակ՝ հենց մտնում է բանկ, օրինակ 100 դոլար մուծի, ու նրան ասենք, որ եթե մտնում ես բանկ, բանկի օդն ես շնչում:
«Մենք տարիներ շարունակ ապահովագրել ենք բանկերին, նրանց ռիսկերը նվազեցնում ենք, իսկ քաղաքացու մասին ո՞վ պիտի մտածի, ինչո՞ւ պետք է քաղաքացին բանկային գործունեության ռիսկը կիսի»,- նշեց Հակոբ Հակոբյանը:
Պատգամավորը նշեց նաեւ, թե տրամաբանությունը չի հասկանում՝ եթե քաղաքացին վերցնում է գումար ու վերցրած գումարի համար տոկոս վճարում, այդ դեպքում, եթե գումարը վերադարձնում է, ինչի՞ համար պետք է տոկոս վճարի: