Ստիպված եմ նոր «Միսս Հայաստան» մրցույթ հայտարարել. Կարեն Արիստակեսյան
«Միսս Հայաստան» գործակալության նախագահ Կարեն Արիստակեսյանը պատրաստվում է նոր «Միսս Հայաստան» մրցույթ անցկացնել: Այս մասին նա նշեց այսօր՝ սեպտեմբերի 29-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ: Նա հայտարարեց, որ սեպտեմբերի 24-ին Գոհար Հարությունյանի կազմակերպած մրցույթը բազմաթիվ առումներով չի համապատասխանում չափանիշներին, եւ ինքը ցանկանում է ավելի բարձր մակարդակով անցկացնել մրցույթը:
«Ստիպված ենք լինելու մրցույթ կամ ընդունելություն հայտարարել, որպեսզի առավել լավ կազմակերպենք այդ մրցույթը, որովհետեւ այս մրցույթը... չեմ ուզում մեկնաբանել: Դեռ մտածում եմ, գուցե հայտարարություն արվի եւ հավաք արվի, որպեսզի կարողանանք հաջորդ տարի անցկացնել: Հաջորդ տարի Հայաստանի Հանրապետության հարյուրամյակն է եւ Երեւանի 2800-ամյակը: Գուցե հայտարարվի «Միսս Երեւան»... մարզերում ենթակառուցվածքներ են ստեղծվում, որից հետո ավելի մեծ ծավալ ընդգրկվի, դրանից հետո գան մասնակցեն ավելի մեծ քանակի աղջիկներ, որոնցից հնարավոր լինի ընտրություն կատարել»,- ասաց նա:
Վերջին անգամ «Միսս Հայաստանն» անցկացվել է 2012 թ.: Կազմակերպիչը եղել է Հ2 հեռուստաընկերությունը, որն Արիստակեսյանի հետ պայմանավորվածություն է ունեցել: Այս տարիների ընթացքում Արիստակեսյանը նոր մրցույթ չի հայտարարել ֆինանսական խնդիրների պատճառով, սակայն հիմա որոշել է փորձել:
Արիստակեսյանը բարձրաձայնում է, որ օրերս անցկացված մրցույթը մի շարք թերություններ է ունեցել: Նա ընդգծում է, որ կան սահմանված կանոններ, որոնց ազգային մրցույթը պարտադիր պետք է հետեւել: Նախ աղջիկների ֆիզիկական տվյալների՝ հասակի, չափսերի հետ կապված կան խիստ չափանիշներ, որոնց Գոհար Հարությունյանի մրցույթի կազմակերպիչները չեն հետեւել: Բացի դրանից, «Միսս Հայաստանին» կարող են մասնակցել միայն ՀՀ քաղաքացիները կամ երկքաղաքացիություն ունեցողները: Այս կանոնը եւս չի պահպանվել:
«Կամ էլ պետք է «Միսս Արմենիա դիասպորա»/«Միսս Արմենիա սփյուռքը» անունով մրցույթ անցկացվի (այդ ապրանքային նշանների իրավունքները նույնպես մեզ են պատկանում), որին կկարողանան մասնակցել աշխարհում սփռված հայ գեղեցկուհիներ, որից հետո կարող են մասնակցել «Միսս Հայաստանին»»,- պարզաբանեց Արիստակեսյանը:
Այս ընթացքում դատարանում շարունակվում է քննվել Գոհար Հարությունյանի կողմից «Միսս Հայաստան»/«Միսս Արմենիա» ապրանքային նշանի օգտագործման հետ կապված հարցը: Ինչպես Արիստակեսյանն է նշում, նա դա արել է օրենքի խախտմամբ, քանի որ ապրանքային նշանի օգտագործման իրավունքն իրենն է: Արիստակեսյանը դատական կարգով պահանջում է, որ Գոհար Հարությունյանն իր խախտման վերաբերյալ հրապարակում կատարի, ինչպես նաեւ իր հաշվին դատական ակտն ամբողջությամբ հրապարակի մամուլում: Մինչեւ 2026 թվականն Արիստակեսյանը երկարացրել է ապրանքային նշանի օգտագործման իրավունքը: Ակնկալվում է, որ դա կամրագրվի դատական կարգով եւ, բացի «Միսս Հայաստան ազգային գործակալություն» ՀԿ-ից, ոչ ոք այն չի օգտագործի, պետական մարմիններն էլ չեն աջակցի այն կազմակերպություններին, որոնք անօրինական գործունեություն են ծավալում (այս դեպքում ՀՀ Սփյուռքի ու Մշակույթի նախարարություններն աջակցում էին Գոհար Հարությունյանին): Հնարավոր է՝ նաեւ փոխհատուցում պահանջի Գոհար Հարությունյանից: Դատական նիստը կայանալու է հոկտեմբերի վերջին: