ՀՀԿ-ում պաշտոնապես այդ հայտարարությունը չարեցին, սպասում են 13-ի հանրահավաքին. Փաշինյան
#ԻմՔայլը արշավի անդամները երեկ արդեն Կոտայքի մարզում էին: Նրանք գիշերը ճամբար խփեցին Պտղնի գյուղի մոտակայքում, իսկ այսօր երեկոյան կհասնեն Ազատության հրապարակ, որտեղ էլ կմեկնարկեն շուրջօրյա հանրահավաքները: Ապրիլի 13-ին՝ ժամը 13:00-ին, #ԻմՔայլը նախաձեռնության անդամները կլինեն Երեւանի Հյուսիսային ավտոկայանում, որտեղից անցնելով Թբիլիսյան խճուղին, Ազատության պողոտան եւ Տերյան փողոցը կհասնեն Ազատության հրապարակ: ՀԺ-ի հետ զրույցում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ապրիլի 13-ին Ազատության հրապարակում, ըստ իրավիճակի, մանրամասնելու են բոլոր սցենարները:
Պարոն Փաշինյան, արդեն 13-րդ օրն է, որ շարունակվում է քայլարշավը: Ի՞նչ արդյունքների եք հասել այս օրերի ընթացքում:
- Արդյունքները կամփոփենք վաղը, Ազատության հրապարակում: Ապրիլի 13-ին՝ ժամը 18:30-ին, հանրահավաք ենք սկսելու, իսկ այս ընթացքում քայլարշավն անցել է քաղաքացիների համատարած քաջալերանքի պայմաններում:
Պարոն Փաշինյան, վերջնական ե՞րբ եք ներկայացնելու ճանապարհային քարտեզը, քանի որ նշել եք՝ շատ մարդկանց դեպքում այլ գործողություններ են սպասվում, քչի դեպքում՝ այլ:
- Ասել ենք, որ լինելու է գործողություն՝ խաղաղ քաղաքական անհնազանդության գործողություններ: Անկախ նրանից, թե քանի մարդ կլինի հրապարակում: Մեր ստացած ազդակները մեզ հուշում են, որ ունենալու ենք ուժեղ Ազատության հրապարակ:
Այսինքն ե՛ւ բազմամարդ հրապարակ ունենալու պարագայում եք ԱԺ-ի մուտքերը փակելու, եւ հակառակ պարագայու՞մ:
- Ազգային ժողովի շենքը շրջափակելը միակ գործողությունը չէ, որ մենք նախատեսում ենք: Բազմաթիվ սցենարներ ու տարբերակներ կան եւ մենք Ազատության հրապարակում, ըստ իրավիճակի, կմանրամասնենք:
Ոստիկանությունն արդեն արձագանքել է Ազգային ժողովի մուտքերը փակելու ձեր հայտարարություններին, այս գործողությունները համարելով հակաօրինական՝ հորդորել է չոտնահարել մյուս քաղաքացիների իրավունքները: Այս զգուշացումից ի՞նչ հետեւություններ եք անում:
- Ես ասել եմ, որ մեզ հնարավոր չէ զգուշացնել, ինձ չի հետաքրքրում, թե ոստիկանությունն ինչ է ասում:
ՀՀԿ-ն ԳՄ նիստից հետո ոչ պաշտոնապես հայտարարեց, որ ՀՀԿ-ի վարչապետի թեկնածուն Սերժ Սարգսյանն է: Սպասելի՞ էր սա, թե՞ կարծում էիք, որ վերջին պահին ուրիշի անունը կտան:
- Շատերն ասում էին, որ այդպիսի բան չի լինելու, բայց մենք հայտարարում էինք, որ այդպիսի բան է լինելու: Այստեղ հետաքրքիրն այն է, որ երեկ Գործադիր մարմնի նիստում նրանք պաշտոնապես այդ հայտարարությունը չարեցին եւ սա նշանակում է, որ նրանք էլ են սպասում ապրիլի 13-ի հանրահավաքին: Սա նշանակում է, որ նրանք չունեն նախկին վստահությունը, եւ ես այս առումով քաղաքացիներին կոչ եմ անում՝ լինել Ազատության հրապարակում, որովհետեւ ՀՀԿ-ականների այս զգուշավորությունը եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ նրանք հասկանում են՝ եթե տեղի ունեցավ քաղաքացիների կամարտահայտում, ապա իրենց պլանները չեն կարող իրագործել:
ՀՀԿ-ում այն կարծիքին չեն, որ փոշմանել եւ փողոց դուրս գալը քաղաքական կատեգորիա է: ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը նշում է, որ փոշմանելու օրը միայն ընտրության օրն է:
- Երբ քաղաքացին իր կամքը կարտահայտի Ազատության հրապարակում, մենք բոլորս ամեն ինչ կտեսնենք եւ մեր բոլորի աչքի առաջ ամեն ինչ տեղի կունենա եւ ՀՀԿ-ն իր իշխանությունը կկորցնի:
Մինչ ՀՀԿ-ականները հայտարարում են, որ Սերժ Սարգսյանն անփոխարինելի է, նախօրեին Freedom House-ը զեկույց է հրապարակել, որտեղ ՀՀն դասել է ավտորիտար դարձող երկրների շարքում: Ընդգծվել է նաեւ իշխանության ներկայացուցիչների կապը կոռուպցիոն գործարքների մեջ: Այս զեկույցից իշխանությունը կզգոնանա՞:
- Նրանք կզգուշանան ՀՀ քաղաքացիների կամքից, ուրիշ ոչ մի բանից չեն զգուշանա: Երբ կլինեն հարյուր հազարավոր քաղաքացիներ Ազատության հրապարակում, նրանք ի վերջո կկորցնեն իրենց իշխանությունը:
Պարոն Փաշինյան, երեկ խորհրդարանում Արարատ Միրզոյանի եւ Լենա Նազարյանի ակցիան նյարդայնացրել էր պատգամավորներին: ԵԼՔ-ի ձեր գործընկերներն էլ նեղվել էին, որ իրենց նախապես չէիք տեղեկացրել: Մանե Թանդիլյանը, մասնավորապես, նշեց, որ սա գործընկերային քայլ չէր: Ինչո՞ւ նրանց տեղյակ չէիք պահել:
- Մենք այս ակցիան արել ենք #ԻմՔայլը արշավի անունից, որեւէ մեկի հետ համաձայնեցնելը հարկ չենք համարել: Սա մեր որոշումն է, կայացրել ենք եւ իրականացրել: