Ադրբեջանի զոհերի մեծ մասը եղել են ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ. Վահրամ Պողոսյան
Պարզվում է՝ այս օրերի ընթացքում առաջնագծի տարբեր ուղղություններում Ադրբեջանի զոհերի մեծ մասը եղել են Ադրբեջանում ապրող ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ: Լրագրողներին այս տեղեկությունը հայտնեց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը:
«Միայն մի ուղղությամբ 148 ազգությամբ լյազգի զինվոր է զոհվել, մի քանի հարյուր զոհեր կան ազգությամբ թալիշ զինվորների շրջանում, ինչը, մեր հետախուզական տվյալներով, լուրջ դժգոհություն է առաջացրել Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնությունների շրջանում»,- նշեց նա:
Վահրամ Պողոսյանը շեշտեց, որ հավանաբար ականատես կդառնանք այդ ազգերի ներկայացուցիչների բողոքի ակցիային: «Այս փաստերը մեկ անգամ ևս վկայում են, որ Ադրբեջանը նման սադրիչ գործողությունները օգտագործում է նաև իր երկրում ապրող ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ նման վարքագիծ դրսևորելու համար»:
ԱՀ նախագահի խոսնակը նկատեց՝ նման քաղաքականություն է վարվել նաև արցախահայության նկատմամբ խորհրդային ժամանակաշրջանում, երբ Արցախը գտնվում էր Խորհրդային Հայաստանի կազմում: