Հանրապետությունում ապրիլի 15-ից մեկնարկում է բուհերի ընդունելության քննությունների հայտագրման գործընթացը:
2023 թվականի բուհերի ընդունելության միասնական քննությունների ձմեռային փուլին մասնակցելու համար հայտագրվել էր 6 հազար 856 դիմորդ:
Աղջիկը վիրավորական նամակը ուղարկել է ԳԹԿ էլեկտրոնային հասցեին:
Քննարկվել և խորհրդի կողմից հավանության է արժանացել Կրթության տեսչական մարմնի 2022 թվականի տարեկան հաշվետվության նախագիծը:
Տարվա եղանակով պայմանավորված՝ որոշվել է քննությունն սկսել ամռան համեմատ 2 ժամ ուշ՝ 11.30-ին: Քիմիայի քննության տևողությունը 3 ժամ է, ռուսաց լեզվինը՝ 2,5:
Ընդունելության քննություն հանձնելու համար Արցախից հայտագրվել է 50 աշակերտ:
Նշենք, որ, ըստ գործող կարգի, այս փուլում դիմորդները չեն կատարում բուհի և մասնագիտության հայտագրում: Հայտագրման փուլը կմեկնարկի ապրիլից:
Մրցույթի արդյունքները կհրապարակվեն հուլիսի 30-ին:
«Հայոց լեզու և հայ գրականություն» առարկայի քննությանը մասնակցել է 67 դիմորդ, միջին միավորն է 9.1, դրական միավորի շեմը չեն հաղթահարել 20-ը, 18-20 միավոր է ստացել 2 դիմորդ։
Հանրակրթական ավարտական փաստաթղթի սերիայի և համարի փոխարեն դիմորդները կարող են լրացնել 4-6 հատ զրո։
Այս փուլում ամբողջ հանրապետությունում գործում է մեկ քննական կենտրոն՝ Դավիթաշենի թիվ 189 ավագ դպրոցում, միայն մաթեմատիկայի համար առանձնացված է երկու կենտրոն՝ նաև ՀԱԹ թիվ 190 ավագ դպրոցում:
Ավելի քան 1635 դիմորդ հայտարարագրվել էր՝ հանձնելու կենսաբանություն առարկան, իսկ 127-ը՝ աշարհագրություն:
Նրա խոսքով՝ օտարերկրյա ուսումնական հաստատությունների շրջանավարտները և այս տարվա զորացրվածները կարող են հայտագրվել ավելի ուշ՝ հունիսի 26-ից մինչև հուլիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածը:
Նախկինում շրջանավարտները բուհ ընդունվելիս հանձնում էին մեկ կամ երեք քննություն:
Հիմնական դպրոցի ավարտական քննությունների շարքում մինչ այս տարի կենտրոնացված անցկացվում էր միայն հայոց լեզվի քննությունը:
Առաջինը վերաբերելու է բնագիտական առարկաներին:
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում առաջատար է զբոսաշրջության ֆակուլտետը՝ 49 թափուր տեղով:
Գնահատման և թեստավորման կենտրոնն այս տարի առաջին և երկրորդ փուլերով ընդունել է 13 հազար 128 հայտ:
Նոր առաջադրանքների պաշարների ստեղծման նպատակով ԳԹԿ-ն հայտարարվել է մրցույթ: Այս մասին տեղեկանում ենք ԳԹԿ պաշտոնական կայքից: Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է 2021 թ. օգոստոսի 25-ը:
Թափուր տեղերի համար ընդունելության գործընթացին կարող են մասնակցել այն դիմորդները, ովքեր միասնական քննություններից ստացել են դրական գնահատական, բայց չեն ընդունվել որեւէ բուհ:
Դասերն առկա ձևաչափով և առանց դասարանների բաժանման կազմակերպելը հնարավոր է՝ թույլ տրվի այն դեպքում, երբ ուսհաստատությունների աշխատակիցների շրջանում պատվաստման մակարդակը լինի առնվազն 60-70%:
Առաջին անգամ առանց մասնագիտությունը նշելու՝ dimord.am կայքում հայտագրվել է 365 դիմորդ(առանց Արցախի Հանրապետության դիմորդների): Նրանք մասնակցել են քննություններին, դրական գնահատական է ստացել 238-ը:
Միասնական քննությունների գնահատականների բողոքարկման փուլում միավորները բարձրացնելու նպատակով դիմորդները ԳԹԿ դիմել էին ինչպես թեստերի բովանդակությանը վերաբերող, այնպես էլ տեխնիկական հարցերի հետ կապված:
Ընդունելության քննությունների 2-րդ փուլի արդյունքները բուռն քննարկում առաջացրին սոցցանցերում եւ մամուլում: 2-րդ փուլում հայոց լեզու առարկայի մասնակիցների շուրջ 50 տոկոսը չի հաղթահարել անցողիկ շեմ
ԳԹԿ փոխտնօերնի խոսքով՝ իրենց համար սովորական է դարձել, որ դիմորդի մոտ հայտնաբերում են հեռախոս, էլեկտրոնային այլ սարքեր, որոնք ամրացված են լինում նրանց մարմնի տարբեր մասերին:
Մրցույթից դուրս մնացած դիմորդները այսօր՝ ժամը 18:00-ից մինչեւ հուլիսի 26-ը, կարող են մասնակցել թափուր տեղերի մրցույթին. ԳԹԿ փոխտնօրեն
Բուհերում թափուր մնացած տեղերի թիվը մեծ է. պետական եւ ոչ պետական բուհերում մոտ 15 հազար թափուր տեղ կա:
Այսօր՝ միասնական քննությունների 2-րդ փուլի վերջին օրը, տեղի են ունեցել «Հայոց պատմություն» եւ «Ֆիզիկա» առարկաների քննությունները։
Հունիսի 15-ին տեղի ունեցած հայոց լեզվի առաջին փուլի միասնական քննությունների գնահատականների բողոքարկման արդյունքում հարցը լուծվեց՝ հօգուտ դիմորդի:
ԳԹԿ-ն չի բացահայտում սույն կենտրոնի պաշտոնատար անձ հանդիսացող եւ «Օտար լեզու» առարկայի միասնական քննական թեստերի համահեղինակին, ով այսօր կալանավորվել է:
Այսօր երկրորդ փուլի միասնական քննությունների՝ ամենաշատ դիմորդներ ունեցող քննությունն է «Մաթեմատիկա» առարկայից։
Այսօր միասնական քննությունների 2-րդ փուլի 3-րդ օրն է:
Գնահատման և թեստավորման կենտրոնը հաստատել է 2021 թվականի միասնական քննությունների երկրորդ փուլի օրերը ըստ առարկաների:
ԳԹԿ-ն հրապարակել է հունիսի 25-ին կայացած՝ «Հայոց պատմություն» եւ «Ֆիզիկա» առարկաների միասնական քննությունների նախնական արդյունքները։
«Ռուսաց լեզու» առարկայի միասնական քննության միջին միավորը անցած տարվա համեմատ շատ չի փոփոխվել: Անցած տարի այն եղել է 12,2 միավորը, իսկ այս տարի՝ 12,76 միավորը:
Քիմիա առարկայի՝ անցած եւ այս տարվա քննությունների արդյունքների տարբերությունը բավական մեծ է:
Հանրապետության 15 քննական կենտրոններում դիմորդներն այսօր միասնական քննություններ հանձնեցին «Ռուսաց լեզու» եւ «Քիմիա» առարկաներից:
Վերջին միասնական քննությունների օրը հանրապետությունում գործելու են 15 քննական կենտրոններ:
Հանրապետության 23 քննական կենտրոններում այսօր դիմորդները միասնական քննություն հանձնեցին «Հայոց պատմություն» և «Ֆիզիկա» առարկաներից:
18-20 միավոր են ստացել դիմորդների 9,6%-ը:
Հանրապետության 36 քննական կենտրոններում այսօր դիմորդները քննություն հանձնեցին «Մաթեմատիկա» առարկայից։
«Մարզերում դիմորդների թիվը 3 206 է, իսկ Երևանում միասնական քննություն հանձնողները 1,773-ն են»,- նշվում է կենտրոնի հաղորդագրությունում:
Անգլերեն առարկայի միասնական քննության միջին գնահատականը եղել է 14.5 միավորը: Գերմաներեն լեզվի քննության միջին միավորը՝ 13.6 միավորը, ֆրանսերենը՝ 14.7-ը:
ՀՀ 33 քննական կենտրոններում այսօր դիմորդները միասնական քննություն հանձնեցին անգլերեն, պարսկերեն, գերմաներեն, ֆրանսերեն առարկաներից: Գնահատման ու թեստավորման կենտրոնն արդեն հրապարակել է պատասխանները:
Հունիսի 8-ից սկսվել են բուհերի ընդունելության միասնական քննությունները։ Դրանք կավարտվեն հունիսի 25-ին:
ԳԹԿ-ն հրապարակել է այսօր կայացած կենսաբանության, աշխարհագրության, համաշխարհային պատմության միասնական քննությունների պատասխանները:
1505 դիմորդից 186-ը հանձնելու են աշխարհագրություն առարկան, 1288-ը՝ կենսաբանություն և 31-ը՝ համաշխարհային պատմություն:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով հաստատվել են 2020-2021 ուսումնական տարվա գիտելիքների ստուգման, պետական ավարտական քննությունների կազմակերպման աշխատակարգը և ժամանակացույցը:
Պայմանավորված բուհ դիմած ուսանողների քանակով՝ 2021/2022 ուստարին որոշ բուհերի համար այդքան էլ բարեհաջող չի լինի. կան բուհեր, մասնագիտություններ, որոնց համար դիմել են ընդամենը մեկ-երկու դիմորդներ:
Քննական կենտրոններն այս տարի 36-ն են՝ 13-ը մայրաքաղաքում և 23-ը՝ մարզերում: Եվս 5 քննական կենտրոն գործելու է Արցախում:
Նախորդող տարիների համեմատ, բացառությամբ անցած տարվա, այս տարի քննական կենտրոնների թիվը ավելացել է:
Դիմորդները նախընտրել են բուժական գործ, ինֆորմատիկա եւ կիրառական մաթեմատիկա, իրավագիտություն, ֆինանսներ, սերվիս մասնագիտությունները:
ԳԹԿ-ն հրապարակել է միասնական քննությունների օրերը:
Գնահատման և թեստավորման կենտրոնը «Հայկական ժամանակին» տվյալներ է տրամադրել այս տարի հայտագրված դիմորդների թվի մասին՝ ըստ առարկաների:
Կլինեն որոշակի ուղեցույցեր, որոնք հնարավորություն կտան պատկերացում կազմել, թե ինչպիսի հարցեր եւ ինչպիսի պատասխաններ է ենթադրվելու գիտելիքների ստուգման գործընթացում»
Կամավոր ատեստավորման ժամանակ ստուգվելու են ուսուցչի միայն առարկայական գիտելիքները, մեթոդական, մանկավարժական հարցեր չեն ներառվելու: Թեստի ձեւանմուշ, բրոշյուրի նման ոչինչ չի տրամադրվելու:
Այս տարի միասնական քննությունների օրերը հայտնի կլինեն միայն մայիսի 10-ից հետո, այսինքն՝ հայտագրման ավարտից հետո:
Ընդունելության առաջին փուլի դիմում-հայտերի ընդունման վերջին ժամկետը 2021 թվականի մայիսի 10-ն է:
Այս տարի շրջանավարտների թիվը մոտավորապես 22 հազար է. կանխատեսվում է, որ միասնական քննությունների կմասնակցեն նրանց կեսից ավելին:
ԳԹԿ փոխտնօրեն Կարո Նասիբյանը «Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում նշեց, որ միասնական քննության ժամանակացույցի հետ կապված փոփոխություն է տեղի ունեցել. առաջին քննությունը տեղի կունենա հունիսի 8-ին:
Բանկի ընտրությունը պայմանավորված է Հայաստանում ամենաշատ մասնաճյուղեր ունենալու հանգամանքով:
Պատգամավորը լսել է մասնակիցների բողոքն ու առաջարկությունները եւ խոստացել գործընկերների հետ խոսելուց հետո նրանց տեղեկացնել առաջիկա հանդիպման մասին։
Ի գիտություն դիմորդների՝ տեղեկացնում է ԳԹԿ-ն:
Այն դիմորդները, որոնք ընդունելության դիմում-հայտի ՊԴՖ ֆայլը չեն ստացել պետք է մինչեւ հունիսի 25-ը դիմեն ԳԹԿ էլ. հասցեին:
Տեղեկացնում է ԳԹԿ-ի ֆեյսբուքյան էջը:
Վճարի տարբերության վերադարձի գործընթացի կազմակերպման մասին Գնահատման և թեստավորման կենտրոնը լրացուցիչ հայտարարություն կանի հուլիսի 25-ից հետո:
Այդ անցաթղթերը դիմորդները կարող են կա՛մ տպել, կա՛մ ստանալ այն ուսումնական հաստատությունում, որտեղից ստացել են անձնական համար:
Այս պահին տարիքով համեմատաբար ավելի մեծ 184 հոգի է հայտագրվել։
Ընթացիկ գնահատումն իրականացվել է 2019 թվականի հոկտեմբերի 7-ից մինչեւ դեկտեմբերի 6-ը:
Աշակերտները քննություններին հայտագրվել կարող են մինչեւ դեկտեմբերի 5-ը:
Նախատեսվում է դպրոցներում ներդնել մի ծրագիր, որով ավագ դպրոցի աշակերտները կրկնուսույցի կարիք այլեւս չեն ունենա:
Հանրապետության հանրակրթական դպրոցների 9-րդ դասարանցիների շրջանում ընթացիկ գնահատում է իրականացվում:
Շտեմարաններում որեւէ փոփոխություն չի նախատեսվում. ԳԹԿ փոխտնօրեն
«Մոտ 500 հոգի կամ դիմորդների 55 %-ը նշված հարցերին ճիշտ է պատասխանել: Իսկ թե ինչու են ձեր երեխաները սխալ գրել, թող ձեզ պատասխանեն այդ երեխաների բողոքող ուսուցիչները»:
Անբավարար միավոր ստացած դիմորդների թիվը շատ ավելի քիչ է, քան եղել է նախորդ տարի: Կրճատվել է նաեւ առավելագույն միավոր ստացածների քանակը:
Միասնական քննությունների լրացուցիչ փուլը տեղի կունենա հուլիսի 1-ից 8-ին:
Առարկան շատ ծավալուն է մեզ ներկայացվում, կան ավելորդ բաներ, որ կարող էին այդքան չմանրանալ: Դրա համար դժվար է, պիտի մի քիչ թեթեւացնեն դասագրքի ծավալը:
«Ընդհանուր համակարգը պիտի փոխվի, շտեմարանները պետք է հանվեն, երեխաներին այս սթրեսից դուրս բերեն: Այդ հոգեկան ապրումները, որոնք ունենում են ծնողն ու երեխան, աննկարագրելի է»:
Դրական գնահատականի շեմը չի հաղթահարել մասնակիցներից 447-ը կամ 9.9 տոկոսը: Ամենաբարձր՝ 18-20 միավոր ստացել է 1 126 դիմորդ կամ քննության մասնակիցների 24.8 տոկոսը:
Հայաստանում միասնական քննությունները շարունակվում են: Հունիսի 14-ին դիմորդների գիտելիքները ստուգվել են օտար լեզու առարկայից:
Երկու ստուգումներից հետո նախնական ցուցանիշերը փաստում են, որ 3.5%-ով ավելացել է անբավարար գնահատական ստացածների քանակը, իսկ առավելագույն միավորների քանակը կրճատվել է շուրջ 5%-ով:
2017 թվականին քննություն է հանձնել 29 084 աշակերտ: Անբավարար է ստացել 352-ը կամ 1.2 %-ը: 1 649 սովորող կամ քննություն հանձնածների 5.7%-ը ստացել է 19-20 միավոր: Միջին գնահատականը կազմել է 12.81:
Քննության հիմնական փուլում Արմավիրի եւ Գեղարքունիքի մարզերում 9-րդ դասարանն ավարտող երկու աշակերտներ դուրս են հրավիրվել քննական սենյակից՝ հեռախոսի օգնությանը դիմելու պատճառով:
Կարճ պատասխանով առաջադրանքների (21-35) ճիշտ պատասխանները գնահատվում են 1-ական միավորով: Ճիշտ է համարվում այն պատասխանը, որը համապատասխանում է տվյալ հարցադրմանը՝ անկախ գրանցման ձևից:
Արդյունքների հրապարակումից հետո 24 ժամվա ընթացքում գնահատականը բողոքարկելու մասին դիմումը, եթե դրա անհրաժեշտությունը կա, ներկայացվում է դպրոցի տնօրենին:
Այդ կենտրոնների ընդհանուր քանակը 33 է: Ի դեպ, այս տարի թերեւս առաջին անգամ քննական կենտրոններ չեն ձեւավորվելու բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում:
Քննական կենտրոններ ընտրվել են բոլոր մարզերում: Չկա տարածաշրջան, որտեղ քննական կենտրոն չլինի, անկախ նրանից՝ երեխաների թիվը շատ է, թե քիչ է:
Հնարավոր է ազատվել նաև սարսափազդու իմպլանտներից: Իմ կարծիքով՝ ներդնումից հետո գյուտը կստանա միջազգային ճանաչում:
Մայրաքաղաքի դպրոցների օպերատորների համար վերապատրաստումերը կազմակերպվում են հենց ԳԹԿ-ում՝ հաստատված ժամանակացույցով՝ ըստ վարչական շրջանների:
Սպասվում է, որ ԳԹԿ կառավարման խորհուրդը հետագա նիստերից մեկի ժամանակ որոշում կընդունի նաեւ կենտրոնի տնօրենի թափուր պաշտոնի մրցույթ հայտարարելու մասին:
Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնը սկսում է նաեւ 2018-2019 ուսումնական տարվա շրջանավարտների պետական ավարտական, միասնական եւ կենտրոնացված քննությունների կազմակերպման գործընթացը:
Այս տարի 9-րդ դասարանն ավարտող աշակերտների թիվը մոտ 32 հազար է, որոնք քննություն կհանձնեն 250 եւ գուցե ավելի քննական կենտրոններում:
Այն վիճակն էր, որ մենք ամեն գնով պետք է համաձայնվեինք, քանի որ 15-20 միլիոն դրամի ապրանք կար: Համաձայնվեցինք, բայց պարզվեց՝ դա էլ էր շոու:
2018 թվականի միասնական քննությունների նախապես հայտարարված ժամանակացույցը փոփոխության են ենթարկվել:
Արդեն 2-րդ տարին է, ինչ աշակերտներին հնարավորություն է տրվում, ըստ ցանկության, դպրոցի ավարտական քննությունները հանձնել դեկտեմբերին, իսկ ուսումնառության վերջին կիսամյակը նվիրել նախընտրած առարկաներին: