Ընտրակաշառք բաժանելու հետ կապված իրավական գործընթացն ընդդիմությունը շահարկում է՝ այն, ինչպես միշտ, համարելով «քաղաքական հետապնդում» թեկնածուների նկատմամբ։
Ի դեպ, Իմամօղլուն դատարանի որոշմամբ արդեն կալանավորվել է: Մարտի 23-ին ավարտվել են նրա ու գործով անցնող մի քանի տասնյակ անձանց հարցաքննությունները:
Ստեղծված իրավիճակը բարդ է, և զարգացման տարբերակները բավականին շատ են։
Սերժ Սարգսյանը, որպես հավանական դրածո, ֆիքսենք, վաղուց՝ դեռ իր նախագահության ժամանակներից չի վայելում ՌԴ իշխանական էլիտայի համակրանքը մի շարք պատճառներով:
Քոչարյանը ոչ միայն «նվեր» է, այլ՝ «գանձ» Ադրբեջանի համար։
Իշխանությանը անգործության համար են մեղադրում նրանք, որոնց իշխանության օրոք գերության մեջ հայտնված անձինք են սպանվել:
Արդ, ի՞նչ է ասել դեսպան է Օլիվիե Դըկոտինյին․ ըստ էության՝ ոչ մի նոր բան, քան հայտնի էր։
Չնայած սրան՝ ԱՄՆ Կոնգրեսում մտադիր չեն Ուկրաինային ֆինանսավորելու նոր օրինագիծ սահմանել: Այս մասին ասել է Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ, հանրապետական Մայք Ջոնսոնը։
Ժամանակը հետ պտտենք ու վերհիշենք նախկին իշխանության օրոք կազմակերպված ձնամաքրման աշխատանքների որակն ու մակարդակը, որոնց մասին հարուստ վկայություն են թողել այդ օրերի մամուլն ու համացանցը։
Հայտնի խոսք կա՝ «մի ծիծաղիր, վերջում գլխիդ կգա»։
Ուրբաթ օրը Մյունխենի անվտանգության համաժողովին տված բացառիկ հարցազրույցում Զելենսկին NBC News-ին ասել է, որ Ուկրաինայի համար «շատ, շատ դժվար» կլինի գոյատևել առանց ԱՄՆ ռազմական աջակցության:
Մխիթարյանին կարելի է մաղթել «կրեածիվ» ընտրապայքար, իսկ գյումրեցիներին՝ անսպառ հումոր, ինչպես կասեր ինտելեկտուալ հումորի վարպետ Ֆաինա Ռանեւսկայան, «զվարճալի է լսել սուտը, երբ գիտես ճշմարտությունը»:
Ադրբեջանական ինքնաթիռի կործանումից հետո ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններում գնալով խորացող լարվածությունը նորանոր դրսեւորումներ է ստանում:
Օրակարգ մտցնելով Ցեղասպանության ճանաչման հարցը՝ Քոչարյանն այն հետագայում փորձել է որպես պատրվակ օգտագործել՝ Ալիևի հետ ավելի վաղ՝ Մեղրիի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունից հրաժարվելու համար։
Փետրվարի 5-ին և 6-ին Ապարանի «Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթ» լեռնադահուկային գոտում կանցկացվեն Համահայկական ձմեռային երկրորդ խաղերի ծրագրով նախատեսված լեռնադահուկային սպորտի և սնոուբորդի մրցումները։
Կանադան, Մեքսիկան և Չինաստանը խոստանում են պատասխանել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ արտահանման համար հայտարարած նոր հսկայական մաքսատուրքերին:
Ռուսաստանում հետաքննությունը պարզել է ոչ միայն քաղաքացիական ինքնաթիռի վրա կրակ բացած անձին, այլև հրաման տվողին։
Շարմազանովին դժվարությամբ է հնարավոր տեղը բերել, հաճելիորեն զարմանալ՝ վերջապես որոշել է մաքրել դեմքի գրիմն ու ՌԴ-ի երեսին շրխկացնել ճշմարտությունը։
Ադրբեջանական բանտերում կա առնվազն 23 հայ բանտարկյալ:
Ինչո՞ւ գերեվարվեցին հենց Ա․ Հարությունյանը, Բ․ Սահակյանը եւ ոչ՝ Վ․ Բալասանյանն ու մյուս «սեպարատիստները»:
Սիրիայում Բաշար ալ-Ասադի վարչակարգի տապալումը ազդել է ոչ միայն հարևան պետությունների և ընդհանուր առմամբ Մերձավոր Արևելքի, այլև տարածաշրջանից հեռու երկրների վրա։
Ժողովրդից ստացած իմունիտետը՝ լեգիտիմությունը, պետք է պարտավորեցնի կառավարող ուժին չկորցնել զգոնությունը՝ գնալով ՀՀԿ-ացվելու կամ ՀՀՇ-ացվելու խոտոր ճանապարհով։
Բավականին դժվար է ստեղծված անկայուն պայմաններում կանխատեսել, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները Վրաստանում։
Գրիգորյանին թերեւս պետք է հորդորել Փաշինյանի բնորոշումներին հղումներ անելիս պահպանել ճշգրտությունն ու վերարտադրել ասվածի համատեքստը։
Սպորտում, ասենք՝ բոքսում կամ ըմբշամարտում, գուցե նման վարքագիծ դրսեւորելը հաղթանակի հասնելու գրավական է, սակայն քաղաքականության մեջ միշտ չէ, որ այս վարքագիծը հաջողություն է երաշխավորում:
Թբիլիսիում անկարգությունների և ոստիկանության հետ կատաղի բախումների ուղեկցությամբ է անցել երրորդ գիշերը։
Իրավիճակի հանգուցալուծումը կախված չէ միայն ուկրաինացիներից ու ռուսներից կամ նրանց առաջնորդներից. այս հակամարտությունն ունի նաև այլ խոշոր խաղացողներ:
«Գլխի որդուն» թերեւս պետք է հիշեցել հայտնի հոգեւորականի՝ ժամանակ առաջ արած սկանդալային հայտարարությունը իր, իր հայրիկի ու նրա հաջորդի մասին։
Երկրում այս անգամ կա 7 «լողացող» նահանգ, այսինքն՝ դա նահանգներն են, որտեղ երկու կողմերից ոչ մեկն ակնհայտ առավելություն չունի, ուստի քվեարկության արդյունքներն էլ անկանխատեսելի են։
Նոր ընտրությունների դեպքում մեծ հավանականությամբ սերժաքոչարյանական ընդդիմությունը նույնիսկ ԱԺ անցնելու շեմը չի հաղթահարի:
Ընդամենը հաշված օրեր անց՝ նոյեմբերի 5-ին, ԱՄՆ-ում կանցկացվեն վաթսուներորդ նախագահական ընտրությունները։
Գուցե Ռուստամյանը պայման առ պայման, նպատակ առ նպատակ հրապարակի՞։
Ռոբերտ Քոչարյանն օրերս խոսել է, թեեւ նրա դեպքում լռությունն ավելի նախընտրելի է։
Շարժումը նորից հանրահավաք է հրավիրել՝ չխրատվելով նախորդ՝ «հույսի ու հաղթանակի» հանրահավաքի անհուսալի արդյունքներից:
Շարժում մի ասա, քաղաքական տրագիֆարս ասա։
Հուզող հանգամանքը, նկատենք, այն է, որ հասարակության գիտակից ու ադեկվատ զանգվածը, որը, անշուշտ, մեծամասնություն է, մասնակից չդառնա այդպիսի ամոթալի ու ճղճիմ խրախճանք-ճաշակմանը։
Իշխանությունը հայտնի սուբյեկտներին տրվելու է, որպեսզի հետագայում նրանք իրենց հերթին «по-хорошему» տան այն, ինչը մտադիր է ստանալ իշխանության բերողը։
Ուշագրավ է, որ բացօթյա հանրահավաք անելու փոխարեն որոշվել է փակ-դահլիճային հավաք անել, այն էլ այն դեպքում, երբ սեպտեմբերը եղանակային առումով հոյակապ սեզոն է:
Սա վրդովեցնում է կանաչ էներգիայի համար պայքարող կազմակերպություններին և միջազգային դիտորդներին, ովքեր կարծում են, որ Ադրբեջանը ցանկանում է բարձրացնել իր հեղինակությունը համաժողովի օգնությամբ։
Մերձավոր Արևելքում նոր հակամարտության վտանգի, իրավիճակի սրման ու լարվածության մեծացման չափերն օր օրի ընդլայնվում են:
Հունիսի 12-ին տեղի ունեցած գործողությունների հետևանքով վնասվածքներ է ստացել և բուժօգնության դիմել 101 անձ, որոնցից 18-ը՝ ոստիկանության ծառայող։
Բանն այն է, որ Դոնալդ Թրամփը ԱՄՆ-ի փոխնախագահի պաշտոնում առաջարկել է Օհայո նահանգից սենատոր Ջեյ Դի Վենսի թեկնածությունը:
Իզուր չէ, որ քարոզչական փսիխոզին զուգահեռ տեղի է ունենում նաեւ մերօրյա «մի խումբ ռոմանտիկների» մոբիլիզացիա:
Ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելուց հետո Փեզեշկիանն ասել է, որ «բարեկամության ձեռք է մեկնելու բոլորին»։
Հատկանշական է, որ նիստը տեղի է ունեցել փակ դռների հետեւում:
Ուզում էին փրկել շարժումը, բայց փոսը գցեցին...
«Ես ձեզ խոստանում եմ, որ մենք հաղթելու ենք այս ընտրություններում»:
Փողոցային պայքարը, որպես այլընտրանքային գործիք, կարող էր կիրառվել եւ էֆեկտ ունենալ այն դեպքում, եթե նախահեղափոխական շրջանի օրինակով ուզուրպացված լիներ իշխանությունն ու այն ձեւավորելու մեխանիզմը:
Հետաքրքիր է նաև, թե ինչ է խոկում այս ամենի վերաբերյալ Ամենայն հայոց կաթողիկոսը:
Ցավալի է արձանագրելը, որ խրախուսողների թվում են իրավապաշտպանի դիմակի տակ ծպտվածներն ու ժողովրդավարության եւ անվտանգության մասին ամենօրյա ռեժիմով բարբաջողները։